Hány esztendő kell még a székelyek autonómiájához?

2015. december 02. 09:20

A falak Magyarország és Románia közt a székely autonómia tekintetében azonban nem akarnak leomlani. Mégis azok, akik úgy gondolják, hogy ezek a falak még ötven, vagy akár száz év múlva is megosztják a székelyeket, és a Magyarország területén élő magyarokat, tévednek.

2015. december 02. 09:20
Novák Zsuzsanna

„A németek dicsőséges nemzetegyesítéséből nekünk, magyaroknak is jutott egy szerény szerep – az osztrák határ megnyitásával ott statisztálhattunk a keletnémet polgárok nyugatra távozásakor. Ezt a nemes gesztust sosem felejtik el a németek felemlegetni, ha az egységet ünneplik.

Mégis mintha megfeledkeznének rólunk NyugatEurópában, hogy a trianoni békediktátum óta rendezetlen a határon túli magyar nemzetközösségek önrendelkezésének kérdése. Pedig a legnagyobb tömbben élő külhoni magyar közösségünk, a székely hosszú évtizedek óta követeli az autonómiát. Már 1995ben megszületett a Csapó Józsefféle autonómiakoncepció, amit ugyan bírálnak, mivel nem teszi érdekeltté a többségi nemzetet a székely önrendelkezésben, mégiscsak történelmi szerepet tölt be az autonómiáról folyó diskurzusban. Fontos mérföldkövet jelent az autonómiafolyamatban a Románia EUs csatlakozását (2007) megelőző évben megtartott ditrói Székely nemzetgyűlés, mely kimondta, hogy »a trianoni békeszerződést aláíró nagyhatalmaktól követelje az erdélyi magyarság a székelység 86 éve tartó jogfosztásának orvoslását, valamint az Egyesült Nemzetek Szervezetétől, az Európai Uniótól a székely nép önrendelkezési jogának elismeréseként, Székelyföld autonóm státusának nemzetközi egyezmény általi szavatolását«. 2013ban a Székelyek Nagy Menetelése hívta fel a figyelmet az önrendelkezési törekvésekre, az eseményt Kárpátmedenceszerte szimpátiatüntetések követték. Pár héttel ezelőtt pedig, október 24én őrtüzek gyúltak a Székelyföld határán fekvő településeken, hogy kifejezzék a terület oszthatatlan történelmi egységét.

Hány év, hány megmozdulás szükséges még, hogy amit DélTirol, Katalónia vagy Wales esetében jogos követelésként értékeltek, végre Székelyföld számára is meghozza a várt önállósodást? A Regionális vagy kisebbségi nyelvek európai chartája felszólítja a tagállamokat, hogy politikájuk kialakítása során vegyék figyelembe a kisebbségek szükségleteit és igényeit, tiszteletben tartva a hagyományaikat. A charta a lisszaboni szerződésben is megerősített szubszidiaritás európai elvével együtt támogatja a kisebbségek önrendelkezési törekvéseit. A falak Magyarország és Románia közt a székely autonómia tekintetében azonban nem akarnak leomlani. Mégis azok, akik úgy gondolják, hogy ezek a falak még ötven, vagy akár száz év múlva is megosztják a székelyeket, és a Magyarország területén élő magyarokat, tévednek.

Csakúgy, mint Honecker 1989ben.”

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
brise
2015. december 02. 14:31
Uniótól várni valamit, amikor pont a kiirtásunk a célja...
memocrat
2015. december 02. 12:18
Székelyföld autonómiája érzékeny pont. A románok arra hivatkoznak, h az országon belül nem határolódhatnak el. Nem elhatárolódást akarnak, hanem önállóságot. Amikor vittünk nekik legutóbb segélyeket, élelmiszert, gyógyszert, iskoláknak tankönyveket, rengeteg visszaélésről panaszkodtak. Mind a román kormánynak, mind a magyarnak és az EU-nak megnyugvást jelentene, ha a székelyek megkapnák valóban a jogot az anyanyelv használatához, oktatáshoz, önrendelkezéshez. Évekig hallgatniuk kellett a megkülönböztetésről, hátrányokról, amivel küzdöttek. A lelki békéjüket adná vissza, estleg némi megbékélést segítenének elő, ha meghallgatnák értő módon, mit kérnek, esetleg teljesítenék azt végre, de legalább érdemben tárgyalnának velük.
na még ez is
2015. december 02. 12:15
Sajnos a jelenlegi tendenciák alapján arra nagyobb az esély, hogy mire eljutnánk az autonómia politikai realitásáig, addigra nem marad számottevő székely ezeken a területeken, csak románok
holnaPinap
2015. december 02. 12:03
így tettünk az akkor még Európa beteg emberének számító tótokkal is. egyik sem egy hálás gyülevész.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!