A Publicus Intézet a Vasárnapi Hírek megbízásából készített reprezentatív közvélemény-kutatást a bevándorlásról, amiből az derül ki, hogy a lakosság szemében jóval komolyabbnak tűnik a menekültprobléma, mint két hónappal korábban, viszont a kerítés megépítésével a többség nem ért egyet.
Májusban még a megkérdezettek többsége, 57 százalék a kivándorlást fontosabb problémának tartotta mint a bevándorlást, amelyet csak 23 százalék nevezett meg problémaként. Júliusra már 44 százalék lát problémát a bevándorlásban és 42 százalék a kivándorlásban. Ezzel a kivándorlás-ügy több mint kétszeres többsége átfordult, az emberek máshogy látják a kérdést: a két ügy fej-fej mellé került, hibahatáron belüli különbséggel. A Publicus Intézet szerint ez azt mutatja, hogy megváltozott az emberek problémaérzékelése, ez pedig a kormány plakátkampányának köszönhető.
A kampány a leghatékonyabban a fideszes szavazók körében működött: közülük már 72 százalék a menekültek megjelenését tartja a legnagyobb gondnak. A változás hasonló irányú a Jobbik szavazók esetében is, de a többi ellenzéki szavazóra, és a bizonytalanokra csak nagyon minimálisan tudott hatni a kampány – írják az elemzésben.
Arról is megkérdezték a választókat, hogy mit gondolnak a szerb határra építendő kerítésről. A többség 67 százalék ellenzi ezt: 46 százalék teljesen alkalmatlannak, 21 százalék inkább alkalmatlannak gondolja a kerítést arra, hogy megállítsa a menekülteket. Csak 4 százalék gondolja úgy, hogy a kerítés erre teljesen alkalmas és 19 százalék úgy, hogy inkább alkalmas erre a célra. A Fidesz szavazók elenyésző mértékben inkább alkalmasnak látják a kerítést a menekültek megállítására, mint a többi pártok szavazói.
Ennek fényében nem meglepő, hogy a többség, a válaszadók 56 százaléka úgy nyilatkozott, hogy inkább ne épüljön meg a kerítés a szerb-magyar határra. A kerítést pártolók aránya csak 34 százalék. A Fidesz szavazói körében többségben (60 százalék) vannak azok, akik szerint épüljön fel a kerítés, és mindössze fele annyian vannak, akik szerint ne épüljön (31 százalék). A Jobbik szavazói is hasonlóan gondolkodnak, bár közöttük kevesebben gondolják úgy, hogy épüljön fel a kerítés. Esetükben 51 százalék támogató, és 47 százalék elutasító a kérdésben – ez hibahatáron belüli különbség. Leginkább az MSZP- és az LMP-szavazók gondolják úgy, hogy ne épüljön fel a kerítés (80 és 79 százalék).