Magyarország nem sziget

2015. február 14. 12:52

Sem tankok nem jönnek, sem nyilvánosan nem feddik meg vezetőinket, csak azt tapasztalod, félrenéznek, ha segíteni kellene, és nem nézik el neked azt, amit másnak igen.

2015. február 14. 12:52
Marosán György

„»Húsz éve dolgozom azon – nyilatkozta nemrég Orbán Viktor - hogy mindenkinek elmondjam, újra és újra nyugodtan, hogy mi, amikor beléptünk az Európai Unióba, akkor szövetségeseket választottunk, és nem főnököt”«. Sokan átéltük, milyen érzés volt önálló életet kezdeni, és úgy kelni reggel, azt teszek, amit akarok. Hasonló érzés fogott el mindenkit 1990-et követően: szuverén államként, mostantól – bizonyos szabályok kivételével - azt csinálunk, amit akarunk. Ám egy évtized múlva, Magyarország – saját, jól felfogott érdekében - részévé vált egy nagyobb közösségnek, az EU-nak. A belépés pillanatától kezdve – mint amikor a társasház lakóivá váltunk - már nem mondhatjuk a többieknek: semmi közöd ahhoz, mit teszek. Ha mégis így viselkedsz, lehet, nem rúgják azonnal rád az ajtót. Pusztán azt fogod tapasztalni: nem támogatják a te jelöltedet, nem segítenek ki, amikor rászorulsz, a remélt baráti gesztust hiába várod. Most úgy véled, könnyen túlteszed magad ezen, ám ismétlődően ez nagyon fájdalmas lesz. Annál is inkább, mert amit te megtagadtál, arra úgy gondolod, jogod volt, amit meg te elvársz, arról úgy érzed, jár neked. Ezekben a helyzetekben – Európában – a büntetés valóban nem közvetlen megtorlásként történik. Sem tankok nem jönnek, sem nyilvánosan nem feddik meg vezetőinket, csak azt tapasztalod, félrenéznek, ha segíteni kellene, és nem nézik el neked azt, amit másnak igen.

Ifjúkorom kedves könyve – E. Hemingway: Akiért a harang szól – egy ötszáz évvel ezelőtt élt angol költő (John Donne) versét idéző egy mottóval indul. »Senki sem önálló sziget: minden ember a kontinens része, a szárazföld egy darabja, ha egy göröngyöt elmos a tenger, Európa lesz kevesebb, éppúgy, mintha egy hegyfokot mosna el, vagy barátod házát, vagy a te birtokod, minden halállal én leszek kevesebb, mert egy vagyok az emberiséggel, ezért hát sose kérdezd, kiért szól a harang: érted szól.« Minden ember - olvastam ki a regényből - felelősséggel tartozik másokért, még a háborúban is, amikor halálos veszély fenyegeti őt. Napjainkban újraértelmezni kényszerülünk Donne - Ashdown által is idézett – gondolatát, miszerint egyetlen ember sem sziget. A 21. században veszélyek tornyosulnak az emberiség előtt, és válságok fenyegetik Európát. Ebben a helyzetben egyetlen nemzet – legyen a legnagyobb - sem önálló sziget. Minden nemzet felelősséggel tartozik a többiekért, és ezen nem változtat, ha vezetői ezt másként gondolják. A fontos csak az: mások elvárják tőle a közakarat teljesítését, és szomorú lesz annak a sorsa, aki nem hajol meg ez előtt.

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2015. február 15. 15:52
Box Hill [Hozzászóló kiszűrése] 2015. február 15. 10:53 Ahogy Dos Passos megundorodva és illúziót vesztve készülődött a Köztársasági Spanyolország elhagyására a francia határon, Hemingway barátilag figyelmeztette: \"Nézd Dos, ha negatívan fogsz írni a kommunistákról, a könyvbírálók egy életre tönkretesznek.\" Így is történt, ahogy Dos Passos átlátta, hogy Roosewelt kiszolgáltatja Európát és Amerikát a bolsilibsiknek a széplelkű maffia rögtön leértékelte...
catalina9
2015. február 15. 15:05
Box Hill [Hozzászóló kiszűrése] 2015. február 15. 10:53 Hemingway barátilag figyelmeztette: \"Nézd Dos, ha negatívan fogsz írni a kommunistákról, a könyvbírálók egy életre tönkretesznek.\" Hát már akkor működött az Ulfkotte média. De így járt Robert Merle, Jorge Semprun, sőt Yves Montand, Marlon Brandó, Mel Gibson is, most jön Gary Oldman sorra.
1234
2015. február 15. 13:44
Az a szomorú, hogy nem gáz a hávégés lelkiszegényeknek, hogy ilyenek írnak a szennylapjukba. Ha az egész életét végigvezekelné, akkor halála előtti pillanatban lehetne jó a lelkiismerete, ennyi. Most csak bemutatja micsoda ocsmány ez az egész belterjes bagázs.
catalina9
2015. február 15. 10:24
A belépés pillanatától kezdve – mint amikor a társasház lakóivá váltunk - már nem mondhatjuk a többieknek: semmi közöd ahhoz, mit teszek." Marosán elvtárs ködösít. Bármely közösségben való részvételünket szerződések szabályozzák, ezeket kell betartani, és mi legalább úgy betartjuk, mint a többi ország. Amit Marosán Elvtárs elhallgat, hogy a ballibák olyanba akartak belepofázni amihez semmi közük nincs, vagy amit ők sem tartanak be. „Ezért jó volna, ha Európa-szerte lefolytatnánk egy ilyen vitát. De akkor minden médiatörvényt meg kellene nézni” – mondta. Reding az interjúban azt mondta, ő maga kezdeményezte, hogy az Európai Parlament ezzel kapcsolatban adjon megbízást a bizottságnak. „Azt mondtam, Magyarország mellett tíz másik országot hozhatnék példának, ahol problémák vannak” –nyilatkozta. Kitért arra is, hogy azt a javaslatát, miszerint minden tagállamban a politikától független médiahatóság legyen, ellenezték a tagállamok. „Huszonnégy ország ellenezte, méghozzá nagyon hangosan, köztük Ausztria is” – fogalmazott."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!