Devizahitelek: Orbán a hibás az Együtt-PM szerint

2013. augusztus 23. 13:47

Az Együtt-PM választási szövetség véleménye szerint az „Orbán-kormány a hibás termék”, a kabinet okozza a devizahitel-válságot.

2013. augusztus 23. 13:47

A szervezet az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében írta ezt, felszólítva a kabinetet: térjen vissza elődje, a „válságkezelő kormány” devizahiteleseket segítő intézkedéseihez, és erősítse vissza a forint árfolyamát arra a szintre, amivel a Bajnai-kormány azt 2010 tavaszán átadta.

A közleménnyel a Fidesz ügyvezető alelnökének szavaira reagáltak, aki azt mondta, kötelező érvényű, a devizahiteleket véglegesen kivezető, a bankrendszer stabilitását nem veszélyeztető megoldást tart szükségesnek. Kósa Lajos csütörtök este, a Hír TV Magyarország élőben című műsorában azt is hozzátette: rendkívül kockázatos lenne olyan eszközökkel élni, amelyeket a végtörlesztés vagy az árfolyamgát esetében alkalmaztak.
A napnál is világosabb, hogy hibás termékről van szó” – jelentette ki a devizahitelekről, és életszerűtlennek, rossz megközelítésnek tartotta az árfolyamkockázat beépítését a lakossági hitelekbe. „A Gyurcsány-Bajnai-kormány nagy bűne, hogy a problémát elengedte, a nyakunkra hozta ezt a csapdát” – jelentette ki Kósa Lajos.

Az Együtt-PM azt közölte: az „Orbán-Simicska-rezsim” vezető politikusainak állításaival szemben a devizahitelezést az első Orbán-kormány tette lehetővé, a törlesztő részletek pedig nem a gazdasági világválság miatt szálltak el, hanem Orbán Viktor
gazdaságpolitikai kuruzslása következtében”. Most tehát az vádol mást, aki a válságot okozta és az ígér megoldást, aki eddig csak súlyosbította a bajt – fogalmaztak.

Hozzátették: az egyik legsúlyosabban eladósodott magyar nagyváros, Debrecen első embere – „a többi fideszes politikushoz hasonlóan” – hátrafele mutogatott, a saját pártja felelősségéről hallgatott, ezúttal azonban a bankrendszer stabilitásáért is aggódott. Ezt különösen figyelemre méltónak tartják egy olyan párt „erős emberétől”, amely „eddigi gazdaságellenes politikájával két vállra fektette a magyar bankrendszert és gyakorlatilag ellehetetlenítette a hitelezést”. Hangsúlyozzák, Kósa Lajos arról sem beszélt, hogy még a Magyar Nemzeti Bank tanulmánya is kimutatja: a hitelesek a 2010-es kormányváltásig jobban jártak a devizahitellel, mint a forinthitellel. A forintárfolyam ugyanis akkor kezdett mélyrepülésbe, „köszönhetően a megbízhatatlan és kiszámíthatatlan kormányzás megkezdésének” – közölték.

Összesen 73 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mimes
2013. augusztus 23. 18:34
Amúgy nem lenne probléma, ha annak idején a támogatott lakáshitelek helyett inkább abból a pénzből létrehoztak volna egy állami albérlet rendszert (nem, nem a semmi közepére felhúzott horribilis árú lakóparkra gondolok), amibe rászorultsági alapon költözhettek vonla be az emberek jelképes albérleti díjért (havi 10.000 ft), és addig lakhattak volna ott, amíg akarnak, illetve rendesen fizetik a rezsit. Nem adósodott volna el így vagy úgy az ország népességének a fele, és most nem lenne probléma sem. Hogy sokaknak nem lett volna saját házuk, lakásuk? Na bumm, így sem lesz, mert viszi a bank.
Horst_Tappert
2013. augusztus 23. 17:53
"Hol volt ebben a mosdatás?" Itt: "Tehát a válság kialakulásában a bankok és kormányok eszetlensége volt a fő tényező. Ez viszont elért volna minket, akkor is ha orbán van kormányon, akkor is ha gyurcsány" Ez pedig ostobaság, mivel semmi értelme nincsen: "mert ha kicsit megszakértették volna a gazdaság politikájukat (ok -> okozat), nem tartanánk itt." Na, pá, elmentem hétvégézni.
Mimes
2013. augusztus 23. 17:00
Az egész válság pont erről szólt: - aki jó adós volt, már vett fel hitelt - maradtak a kevéssbé jó és rossz adósok - a bankok elkezdték szórni a hiteleket nekik is - miért? pénzért. jutalékért. - csakhogy előbb utóbb mindenki vett fel hitelt (főleg ingatlanra), akinek kellett, elfogyott a nép És kb. innen indult meg az első dominó. Tehát a válság kialakulásában a bankok és kormányok eszetlensége volt a fő tényező. Ez viszont elért volna minket, akkor is ha orbán van kormányon, akkor is ha gyurcsány (egyik "oladlra" sem jellemző, hogy előre gondolkodnának). Viszont a mai állapotok kialakulásáért igenis nagy felelőssége van a mostani kormánynak, mert ha kicsit megszakértették volna a gazdaság politikájukat (ok -> okozat), nem tartanánk itt. Ettől függetlenül az igazság valahol bucó kommentjében van. A bankoknak nem kell népszerűségi versenyt nyerniük ahhoz, hogy pénzt keressenek...
tabakur
2013. augusztus 23. 16:20
Haladjunk végig a történeten. Orbánék kitalálták a devizahitelt. Járai mindég legaláb2-4%-al magasabban tartotta az alapkamatott a lehetségesnél.Két következmény:a magyar árúk versenyképessége romlott, kedvezőbb volt devizában eladósodni. Szocik bűne: az olcsó pénz legalább egy százalékkal járult hozzá a GDP-hez. Erről nem akartak lemondani és ezért hagyták,hogy az emberek,cégek,önkorik felvegyék a hitelt. Megjegyzem!:ha reális kamatpolitikát folytatott volna a Jegybank nem az lett volna a cél az hogy lehet minnél jobban kibaszni a szoci kormánnyal a kedvezőbb versenyképességgel kb pont azt az egy százalékot tudta volna hozni az ország pluszba.De ugye a pártharc fontosabb volt már akkor is. Fidesz adósság kezelés:A végtörlesztés volt az első jelentős megmozdulás.Célja a mobilizálható tőkével rendelkező, sokszór spekulációs célból devizában eladósodott emberek kedvezményes megsegítése.Ez egyértelműen a felső 1o% kedvezménye volt. Az összes többi akció csak pórhintés gyakorlatilag segítés nem történt.Az eszközkezelőnek kellett volna lenni az első lépésne.Országosan egyösszegben igen nyomott áron mindent megvanni a bankoktól. Volt fontosabb a MOL,Rába..erre nem jutott pén.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!