Stagnáló gazdaságot, lassuló inflációt jósol a GKI

2013. március 04. 08:13

Folytatódik a magyar gazdaság regionális leszakadása, az infláció viszont több mint két százalékponttal 3,5 százalékra lassul, így a reálkeresetek kissé emelkednek, írja elemzésében a GKI Gazdaságkutató.

2013. március 04. 08:13

A GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb elemzésében kiemeli: a kormányzat fő célja a túlzottdeficit-eljárás alóli kikerülés, ennek érdekében újabb megszorító lépések várhatóak. Valószínű, hogy ezek közvetlenül elsősorban az üzleti, ezen belül a bankszférát fogják érinteni, de továbbhárulnak a lakosságra és a vállalkozásokra, ami tovább csökkenti a beruházási hajlandóságot.

A magyar gazdaság külső feltételei alig javulnak a GKI szerint. Az EU gazdasági teljesítménye a tavalyi 0,3 százalékos visszaesés után ugyan 0,1 százalékkal növekedhet 2013-ban, de ezen belül a német gazdaság dinamikája 0,7 százalékról 0,5 százalékra lassul. A régióban Szlovénia, Horvátország és a stagnáló Csehország kivételével Magyarország minden versenytársa növekedésre lesz képes. Ezzel szemben a magyar gazdaságban ugyan a mezőgazdaság a tavalyi nagy aszály után növekedhet az idén, valamint az ipari és az informatikai szektor némileg bővülni tud, de a továbbra is visszaeső beruházások miatt a gazdaság összes többi ágazata (kereskedelem, szolgáltatás) visszaesik. A belföldi piac zsugorodik, aminek következtében a kisvállalkozások szenvednek.

Az Európai Bizottság előrejelzése szerint a GDP-arányos magyar államháztartási hiány 2013-ban és 2014-ben is 3,4 százalék lesz, pótlólagos – tartós, szerkezet-átalakító – intézkedésekkel azonban 3 százalék alá csökkenhet. A GKI véleménye szerint a kormány hamarosan megközelítőleg 200 milliárd forintos kiigazítást fog bejelenteni, hogy kikerülhessen a túlzottdeficit-eljárás alól, és ezzel kiiktassa a kohéziós alapok megvonásával fenyegető EU-szankció lehetőségét.

A bruttó átlagkereset a GKI prognózisa szerint 4,0 százalékkal, a reálbér mintegy 0,5 százalékkal, a minimálbér szintjén 2 százalékkal emelkedik. A sokféle tartozás által sújtott, egyelőre bizonytalan jövőt látó lakosság azonban feltehetőleg nem növeli fogyasztását. A foglalkoztatás és a munkanélküliség stagnálását is csak statisztikailag biztosítja a közmunkába bevontak számának bővítése, ez egy növekedésképtelen gazdaságban nem is lehet másként – mutat rá a kutatóintézet.

A beruházások a tavalyi 5,2 százalékos visszaesés után ebben az évben két százalékkal tovább csökkennek. A jogbiztonság és a piaci kereslet hiánya, valamint az autóipari beruházások kifutása miatt visszaeső üzleti befektetéseket ugyanis nem tudja ellentételezni az EU-támogatások gyorsított kifizetése – áll a GKI előrejelzésében.

Összesen 81 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
joebacsi99
2013. március 04. 11:49
Valaki szóljon a GKI-nek és Varga Mihálynak is, hogy a főnök és Matolcsy azt mondta, idén növekedés lesz. Márpedig ha ezt mondta, akkor így is lesz, oszt jónapot. A többi pedig lárifári.
Felebarát
2013. március 04. 11:17
short van...dobálják el a forintot a befektetők...
Tündér_Lala
2013. március 04. 10:28
A számokkal való játszadozás, a mögöttes tartalom értelmezése nélkül elég ocska dolog. A GKI ezt rendszeresen elköveti. Ilyen az is amit a minap hallottam a rádióban: A termelékenység Magyarországon romlott. Igaz ? Igen, valószínűleg igaz. Miért ? A közmunkába munkába állított képzettlen emberek nyilvánvalóan rontják ezt a mutatót. Viszont mégiscsak jobb, ha segély helyett munkával keresik a pénzüket, persze közben ezt a mutatót rontva. A nagy megmondás mögötti folyamat pozitív, miközben egy mutató romlását hangsúlyozza.
Berecskereki
2013. március 04. 10:05
Ahogy az előzőekben írtam, az előrejelzés nem azonos a tervkészítéssel. Az előrejelzés nem más, mint jóslás. Amennyiben bejön lehet mutogatni és mondani; Lám, lám, mi megmondtuk. Amennyiben nem jön be, akkor lehet hallgatni, vagy azzal érvelni a gyors, nem várt változások okozták. A terv egy cél elérése, melyhez a tervkészítő és ezt megvalósító eszközöket rendel. A terv alapja a bázis, a tervkészítés időpontjában meglévő állapot és az ezt bővítő szándék, lehetőség. Az elképzelés lehet jó, vagy hibás, amely a teljesítések folyamán derül ki, mint ahogy az is, hogy milyen formában és mértékben változtak a körülmények. Ezt nevezik tervelemzésnek. Amennyiben szükséges módosítani kell a terveket és újabb, más eszközöket rendelni hozzá. Ezt nevezik tervkövető rendszernek, vagy ha úgy tetszik a terv aktualizálásának. Ezt tette a múltban az unió, a hitelminősítők, de ezt tették a külkereskedelmi partnereink is, melyek közül a legnagyobb Németország. Mindezt Magyarország is megtette 2010 évben és ezt követően is, hiszen az ellenzék ekézésében az is benne van, hogy az NGM folyton módosítja a tervet, ami szerintem szükséges, a körülmények változása miatt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!