MKPK: Nem mérvadóak a vallási hovatartozásra vonatkozó adatok

2013. március 29. 08:30

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkársága nem tekinti mérvadónak a vallási hovatartozásra vonatkozó népszámlálási adatokat, mert a 2011-es kérdésfelvetés eltért a korábbi népszámlálásokétól, így szerintük az eredmények nem alkalmasak az összevetésre.

2013. március 29. 08:30

Emlékeztettek arra: már a népszámláláskor is szóvá tették, hogy a vallási hovatartozásra vonatkozó kérdésre a számítógépes rendszer napokig egyszerűen nem fogadta el a választ, ha valaki katolikusnak vallotta magát. A kérdésre adott válaszok alapján csökkent a statisztikai hivatal szerint a magukat a katolikus egyházhoz tartozónak vallók száma - tették hozzá.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön tartott sajtótájékoztatót a 2011-es népszámlálás eredményeiről. Ennek alapján arról tájékoztattak, hogy tíz év alatt 10-ről 27 százalékra nőtt a vallási kérdésre nem válaszolók aránya, ez a tendencia pedig valamennyi történelmi egyházra vonatkozik.

Hozzátették: a válaszadók 53,5 százaléka, azaz 3 millió 871 ezer 881 ember vallotta magát katolikusnak (ebből 3 millió 691 ezer 347 római, 179 176 görög katolikusnak), 15,9 százalékuk, azaz 1 millió 153 ezer 442 ember reformátusnak, 3 százalékuk, azaz 214 965-en pedig evangélikusnak. Az ortodox keresztények 13 710-en, az izraeliták pedig 10 965-en vannak a 2011-es adatok szerint.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Forsz
2013. március 31. 17:33
A probléma abból adódik, hogy létezik nem kötelező adatmegadás. Ez is még az SZDSZ-es csökött idiotizmus maradványa. Ha népszámlálás, akkor az legyen népszámlálás. Arra azért költ az állami költségvetés tíz évenként nem keveset, hogy a lakosságról hiteltérdemlő adatok álljanak rendelkezésre, mert a hitelt érdemlő adatbázis a forrása a jövőbeni szükséges intézkedéseknek. Be nem látom, hogy egy anonim adatgyűjtésnél mi sérti bárkinek is mondjuk ez esetben pl.a lelkiismereti szabadságát. Arról nem is beszélve, hogy azért használja a magyar nyelv a "vallás" kifejezést, mert ezzel jelzi, hogy az illető megvallja a hitét (vagy hitetlenségét). Ezen logika mentén csaknem minden feltett kérdést támadni lehetne és maradna annyi, hogy létező személy. Hogy férfi, vagy nő, már az is támadható pl. a gender ideológia kapcsán. Előbb-utóbb át kell gondolni az utóbbi évtizedekben elhatalmasodott liberális elmebaj részleteit, még mielőtt a modern világ összeomlik.
trendo
2013. március 31. 17:14
Neten futott be a népszámlálási ívek 20%-a. Ha ezekről feltételezzük, hogy a rendszer "nem engedte" a katolikusokat feliratkozni (ami egyszerűen elképzelhetetlen!)akkor is csak 20%-kal csökkenhetett volna a magukat katolikus hívőnek vallók számaránya. Vagyis 5.500.000-ről 4.400.000-re! Márpedig a mostani adatok még ennél is kisebb számokat jeleznek. Egyértelmű, hogy a megelőző számlálás volt manipulált, a költségvetési támogatás felspannolása érdekében! A kérdezőbiztosok anno úgy voltak eligazítva, hogy a bizonytalanoktól azt kérdezték meg: Meg van keresztelve? És igen válaszra már húzták is be a katolikus egyháznak a strigulát. Így rengeteg, templomba sose járó ember duzzasztotta fel a statisztikát. A reális számaránya a hívőknek (belső egyházi becslések szerint sem haladja meg a 10-12%-ot!) A számháború már megint a pénzről szól.
freehckr
2013. március 30. 22:28
Ezek is szép adatok, szerintem, egy olyan országban, ahol a „kedves” baloldal évtizedeken át üldözte, rettegésben tartotta és terrorizálta a vallásos embereket...
Öreg
2013. március 29. 16:23
Nem történt itt semmi malör, csak annyi, hogy voltak nem kötelezően megválaszolandó kérdések. Az ezekre érkező válasz- mármint hogy volt-é válasz- nem kis mértékben fügött a kérdező biztostól. Aki gyorsan akart végezni, ezeket a kérdéseket egyszerüen kihagyta./ Ugyanez igez a nemzetiségi kérdésre is!/ Kiváncsi lennék, hogy az elektronikus uton kitöltött kérdőivek eredményei ettől az eredménytől szignifikánsan eltérnek-é? A két kérdéskörben vitatható adatok is szerepelnek: 350 ezer fő a cigány állampolgárok száma és mindösszesen 10 ezer fő az izraelita /zsidó/ vallást vállalók száma. Eszerint a hazánkban élő zsidók igen nagy hányadának nincs kötődése az egyházához? Mivel dolgoztam kérdezőbiztosként, állithatom, hogy az elektronikus kitöltés eredménye bizonytalan volt- esetleg sokan ki is maradtak / be nem jelentett bérlők például/ és a nem kötelezően válaszolandó kérdések nem azt jelentikk, hogy nem is akart volnna válaszolni, ha kérdik
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!