A szakszervezetek még kételkednek, de már elismerik: a vártnál nagyobb lesz a pedagógusbér-emelés
Átlagosan 21,2 százalékkal tervez a kormány.
Az LMP szerint a kormány felsőoktatás-politikája veszélybe sodorja a következő generációk és az ország jövőjét. A Fidesz az államilag támogatott felsőoktatási keretszámok radikális csökkentésével diákok ezreitől vette el a diplomaszerzés esélyét – írta az MTI-hez eljuttatott közleményében Osztolykán Ágnes és Pető Ernő.
Az Országgyűlés Oktatási, tudományos és kutatási bizottságának alelnöke és az LMP felsőoktatási és tudománypolitikai szakszóvivője szerint a felsőoktatási keretszámoknak semmi köze a munkaerő-piaci igényekhez. Úgy vélik: miközben Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár azt állítja, hogy a kabinet a műszaki, természettudományi képzést részesíti előnyben, ezeken a szakokon is csökken a tandíjmentes férőhelyek száma. Igaztalannak tartják azt a kijelentést is, amelyik szerint a humán szakon szerzett diplomával rosszak az elhelyezkedési esélyek.
Az LMP-s politikusok szerint a Diákhitel 2 olyan pénzügyi konstrukció, amely hosszú távon finanszírozhatatlan terhet ró a költségvetésre és tovább növeli az államadósságot. Úgy vélik, a kormány megszegte ígéreteit és az oktatás lehetőségét veszi el sok ezer diáktól. Az LMP egyetért a Hallgatói Hálózat demonstrációs felhívásával, és szimpatizánsait a tüntetésen való részvételre biztatja.