Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Éves összevetésben 1,5 százalékkal növekedett, negyedéves összevetésben viszont nem növekedett a magyar gazdaság. A kilátások sem fényesek, mivel az exportteljesítményt meghatározó Németország a vártnál gyengébb növekedést ért el a második negyedévben. Így nehéz lesz elérni az április közepén benyújtott konvergenciaprogramban szereplő gazdasági teljesítményt.
Éves összevetésben 1,5 százalékkal növekedett a magyar gazdaság a második negyedévben - közölte a Központi Statisztikai Hivatal kedden reggel az Ecostattal közös előzetes adatai alapján. Negyedéves összevetésben pedig a jelentés szerint stagnálás volt, azaz nem növekedett a gazdaság. Ennél rosszabb negyedéves adatra közel két éve volt példa, 2009 harmadik negyedévében visszaesés volt, azóta azonban negyedéves szinten mindig bővülést produkált a gazdaság. Az első negyedév sokkal jobban sikerült, akkor az éves növekedés 2,5 százalékos volt, negyedéves összevetésben pedig 0,7 százalékos volt a bővülés.
A kilátások sem fényesek, mivel Magyarország legjelentősebb kereskedelmi partnere, az exportteljesítményt meghatározó Németország a vártnál gyengébb növekedést ért el a második negyedévben. A német GDP éves összevetésben 2,8 százalékkal nőtt, negyedéves szinten pedig mindössze 0,1 százalékkal bővült, szemben a 3,2, illetve 0,5 százalékos növekedést valószínűsítő várakozásokkal, valamint az első negyedévben mért 5, illetve 1,3 százalékos ütemmel.
A mostani adat alapján nehéz lesz elérni az április közepén benyújtott konvergenciaprogramban szereplő gazdasági teljesítményt. A konvergenciaprogramban a pesszimistább pályát felvázoló, úgynevezett konzervatív prognózis 3,1 százalékos növekedéssel számol, ehhez azonban robusztus növekedésre lenne szükség a második félévben, ám erre a világgazdasági kilátások miatt kevés az esély.
Frissítés:
Felülvizsgálja a kormány a makrogazdasági előrejelzést a hatalmas csalódást keltő második negyedéves GDP-adat miatt. Az új makrogazdasági előrejelzés a 2012-es költségvetési törvénytervezet részét fogja képezni, és lehetnek benne változtatások - mondta a Reutersnek Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára.