Leállóban a magyar gazdaság

2011. augusztus 16. 10:33

Éves összevetésben 1,5 százalékkal növekedett, negyedéves összevetésben viszont nem növekedett a magyar gazdaság. A kilátások sem fényesek, mivel az exportteljesítményt meghatározó Németország a vártnál gyengébb növekedést ért el a második negyedévben. Így nehéz lesz elérni az április közepén benyújtott konvergenciaprogramban szereplő gazdasági teljesítményt.

2011. augusztus 16. 10:33

Éves összevetésben 1,5 százalékkal növekedett a magyar gazdaság a második negyedévben - közölte a Központi Statisztikai Hivatal kedden reggel az Ecostattal közös előzetes adatai alapján. Negyedéves összevetésben pedig a jelentés szerint stagnálás volt, azaz nem növekedett a gazdaság. Ennél rosszabb negyedéves adatra közel két éve volt példa, 2009 harmadik negyedévében visszaesés volt, azóta azonban negyedéves szinten mindig bővülést produkált a gazdaság. Az első negyedév sokkal jobban sikerült, akkor az éves növekedés 2,5 százalékos volt, negyedéves összevetésben pedig 0,7 százalékos volt a bővülés.

A kilátások sem fényesek, mivel Magyarország legjelentősebb kereskedelmi partnere, az exportteljesítményt meghatározó Németország a vártnál gyengébb növekedést ért el a második negyedévben. A német GDP éves összevetésben 2,8 százalékkal nőtt, negyedéves szinten pedig mindössze 0,1 százalékkal bővült, szemben a 3,2, illetve 0,5 százalékos növekedést valószínűsítő várakozásokkal, valamint az első negyedévben mért 5, illetve 1,3 százalékos ütemmel.

A mostani adat alapján nehéz lesz elérni az április közepén benyújtott konvergenciaprogramban szereplő gazdasági teljesítményt. A konvergenciaprogramban a pesszimistább pályát felvázoló, úgynevezett konzervatív prognózis 3,1 százalékos növekedéssel számol, ehhez azonban robusztus növekedésre lenne szükség a második félévben, ám erre a világgazdasági kilátások miatt kevés az esély.

Frissítés:

Felülvizsgálja a kormány a makrogazdasági előrejelzést a hatalmas csalódást keltő második negyedéves GDP-adat miatt. Az új makrogazdasági előrejelzés a 2012-es költségvetési törvénytervezet részét fogja képezni, és lehetnek benne változtatások - mondta a Reutersnek Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára.
 

Összesen 283 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nagyjózsef
2011. augusztus 17. 12:54
A Fidesznek semmiféle gazdaságpolitikája nincs. Az SZJA csökkentés nem gazdaságélénkítési program, legfeljebb annak egy eleme lehet - noha ne felejtsük el, hogy 280 ezer forint alatt adóteher növekedést hozott ez a bizonyos "adócsökkentés". Vállalkozni, foglalkoztatni rémálom ma - ami befektetés van, az pár sok milliárddal megtámogatott német tulajdonú autóüzem idelobbizása, amúgy semmi. Közben az idő repül, hamarosan vége az évnek, és nem is látszik, mit akarnak ezzel a hömpölygő csődtömeggel kezdeni. Arra nem lehet építeni, hogy majd beindul a német gazdaság - proaktívnak kellene lenni.
kérdés
2011. augusztus 17. 12:13
Korrigálni vagyok kénytelen. Nem a tervgazdálkodás vezet a csődhöz. Hanem az elért eredmények folyamatos meghamisítása.
kérdés
2011. augusztus 17. 11:38
A gazdaság teljes kicsinálásának épp a komeno-szoci újítás, a 3 és 5 éves tervekben való lebontás teremtette meg az alapot. A komeno-szoci szemléletből, filozófiából következik az, hogy a gazdaságot visszamenőlegesen, történelmileg elintézték egy fejezetben, a jelenre könyvtárnyi irodalmat gyártottak, évente megújuló anyaggal brossúráztak, szemináriumoztak, a jövőt pedig szintén egy fejezetnyi célkitűzéssel helyettesítették. Mintha a célkitűzés egyben a megvalósulást is jelenthetné, a célok elérését. A mai szemléletben ezt szívjuk. Egyszerű volt nekik az átállás a piac liberalizációjakor, hiszen csak a megszokott ütemezésben kellett 4 évenként, a választási ciklusokra koncentrálni. Amíg széthordták alólunk az ország gazdaságát, közben mehetett töretlen úton a programírás, a célkitűzés....a blabla, minden tovább. Ennek eminens figurája lett Gyf, aki túlhangsúlyozva mutatta be folyamatosan a programírás és a velejáró, felelőtlen gondolkodás folyamatát. Bajnai a látszatra ügyelt csak, ellensúly és fék volt egyszemélyben, de nem a szakbarbarságot ellensúlyozni volt hivatott, hanem a botrány nagyságát, amit normális esetben érdemelt volna a rendszerváltáskor már az egész rabló bagázs. Elsőosztályúan teljesítette feladatát, hiszen most sem lincseltek meg senkit, sőt még mindig maradtak olyanok, akik azt hiszik, hogy a Fidesz a kizárólagos mumus. A Fidesz ilyen értelemben kinőtte párt mívoltját, kereteit, kénytelen mindenki érdekében gondolkodó és gondoskodó kormányzást megvalósíttatni. Akiknek ez még mindig nem érthető, azok most fideszeznek. Akik kapiskálnak valamit, azok pedig értelmes, súlyozó ellenzékiségért, értékelhető, felelős kritikáért kiáltanak.
szittyaSOS
2011. augusztus 16. 23:02
cirkuláló fröcsögés már megint és mindenki ráhuppan erre az adatra kérdés: Ebben a helyzetben(adottság és örökség) és környezetben mi a probléma a O%kal? Mégis mennyinek kéne lennie?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!