Hont András az ATV-ben: Ne tagadjuk már el, hogy a 2022-t megelőző tíz évben mérhető reálbér-növekedés volt (VIDEÓ)
Megzavart egy-két fejtegetést a statisztika az ATV péntek esti műsorában.
A kormány a mostani 3-ról 3,5 százalékra szeretné emelni az inflációs célt - értesült az Index. Az inflációs cél 2001-es bevezetése óta három százalék Magyarországon.
A kormány a mostani 3-ról 3,5 százalékra szeretné emelni az inflációs célt, és mindent megtesz, hogy keresztülvigye akaratát – értesült az Index több kormányzati forrásból. A kormánynak egyébként semmilyen módon nincs beleszólása az inflációs cél meghatározásába, arra a jegybank, a monetáris tanács jogosult. A héttagú testületben azonban a négy külső tag mandátuma márciusban lejár, és a jelölési eljárás szabályainak módosításával - erről már törvényjavaslat-tervezet is készült - a kormánypárti többség kezébe kerülhet mind a négy utód kinevezése, így közvetve a lehetőség a monetáris döntések befolyásolására.
A 2011-es költségvetési törvényjavaslat egyik mellékletében olvasható kitekintésben máris 3,5 százalék körüli inflációs előrejelzések vannak 2014-ig bezárólag - írja az Index. Az inflációs cél 2001-es bevezetése óta három százalék Magyarországon. Az inflációs cél elérése, illetve tartása az MNB elődleges, legfontosabb feladata, minden más szempontot csak ennek alárendelve vehet figyelembe.
Az euróbevezetés egyik kritériuma az inflációs feltétel: csak az az ország vezetheti be az eurót, amelyikben az infláció legfeljebb másfél százalékponttal haladja meg az EU három legkisebb inflációját felmutató országának átlagát. Tavaly három ország is deflációval küzdött, átlaguk 0,9 százalékos árcsökkenés, így az inflációs kritériumot most 0,6 százalékos inflációnál lehetne teljesíteni.