Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
Navracsics, Semjén, Pintér, Matolcsy, Martonyi, Réthelyi, Fellegi, Fazekas, Hende alkotják mától a második Orbán-kormányt. Az új miniszterelnök parlamenti beszédében megfogalmazta elvárásait minisztereivel szemben.
Szombat délután Orbán Viktor után a miniszterek is esküt tettek. A köztársasági elnök hivatalában átadták a miniszterek kinevezési okmányait. Jelent volt a két helyettes, Navracsics Tibor (közigazgatás és igazságügy) és Semjén Zsolt (tárca nélküli), valamint Matolcsy György (gazdaság), Pintér Sándor (belügy), Fellegi Tamás (fejlesztés), Martonyi János (külügy), Fazekas Sándor (agrár), Hende Csaba (honvédelem) és Réthelyi Miklós (nemzeti erőforrások).
Orbán Viktor a parlamentben bemutatta a kormány tagjait: szerinte olyan kormánytagokra van szükség, akik az új politikai-gazdasági rendszer megalapítása követelményeinek megfelelnek: megfelelő kvalitással, jártassággal rendelkező, tapasztalt emberek, vezetők, akik készen állnak, hogy politikai vezetőként viselkedjenek, azaz döntéseket hozzanak, és azokért vállalják a felelősséget. Orbán a kormányát nem a hagyományos ágazati, hanem a politikai vezetés - a személyes felelősség - elve mentén állította össze.
Matolcsy Györgytől (nemzetgazdasági miniszter) azt várják az emberek, hogy állítsa talpra a magyar gazdaságot, Széchenyi országépítő szellemében, hogy Magyarország sereghajtóból ismét éllovas legyen. Martonyi János külügyminisztertől azt várják, hogy irányításával szerezze vissza Magyarország a nemzetközi tekintélyét, illetve vezényelje le januártól az EU-elnökségi munkát, valamint azt, hogy a kormány szívügyének tekintett közép-európai együttműködés felépülhessen. Pintér Sándor belügyminisztertől „minden magyar választó azt várja, hogy a közrendet, a közbiztonságot állítsa helyre. Talán ez a legnehezebb munka, nincs vesztegetni való idő. Tapasztalt rendőri vezető kell, aki a területet úgy ismeri, mint saját tenyerét. Ehhez a miniszterelnök teljes támogatását élvezi a tárcavezető” - hangsúlyozta Orbán.
Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter feladatáról a miniszterelnök azt mondta: az elmúlt időszakban a közvagyont elherdálták, az állam rossz gazdának bizonyult. Fellegi dolga az lesz, hogy védje meg a megmaradt közvagyont, és bizonyítsa be, hogy az állam igenis lehet jó gazda. Réthelyi Miklóstól a kormányfő azt várja, hogy szervezze meg a Nemzeti Erőforrás Minisztériumát és irányítsa azt. A tárcavezetőtől a magyar emberek azt várják, hogy mentse meg az egészségügyet, építse újjá a szociális biztonságot, és segítse a fiatal nemzedék kibontakozását.
Fazekas Sándortól azt várják az emberek, hogy legyen végre valaki, aki a vidéket talpra állítja, a falu, a vidék ugyanis nem a múlt, hanem a jövő ígéretes erőforrása. Hende Csaba honvédelmi miniszter előtt „cseppet sem könnyű feladat áll, az, hogy megtalálja a honvédség helyét a 21. századi nemzetközi együttműködés rendszerében".
Orbán Viktor végül helyettesét mutatta be, „két igazi politikai harcost, akik a heves politikai küzdelmek során nem vesztették el fejüket, hidegvérüket, megőrizték ítélőképességüket és tisztánlátásukat". Navracsics Tibortól a szétcsúszóban lévő közigazgatási rendszer újjászervezését vállalta, Orbán Viktor hozzátette, „elismerésem a bátorságáért". Semjén Zsolt tárca nélküli miniszter, miniszterelnök-helyettes lesz. A kormányfő azt várja helyettesétől, hogy képviselje a kereszténydemokrata politikai filozófiát, a keresztényszociális gondolkodási módot. Orbán elismerte, hogy „támogatóink nagy része nem hívő keresztény, de ők is részei a magyar keresztény kultúrának". A kormányfő szerint az új kabinetnek szüksége van egy értékrendszerre, igazodási pontra, horgonyra, hogy „ne süllyedjen el a napi praktikus teendők tengerében, és a dolgok mélyebb értelmét ne veszítse szem elől".