Nem tartható az idei hiánycél

2010. április 21. 08:37

Már május közepére elérheti a teljes évre tervezett 3,8 százalékot a hiány mértéke Varga Mihály szerint. Ennek oka szerinte a gyengébb gazdasági teljesítményből fakadó kevesebb adóbevétel, illetve az állami cégek több száz milliárdos vesztesége.

2010. április 21. 08:37

Varga Mihály szerint nem teljes körű az a költségvetés, amely nem tartalmazza az állami cégek tartozását, utalva ezzel a MÁV-nál felhalmozott 270 milliárd forintos, illetve a BKV-nál meglévő 80 milliárd forintos veszteségre, amelyeket a következő kormánynak rendeznie kell.

A költségvetés bevételi oldala is több sebből vérzik a Fidesz szakpolitikusa szerint. Információi szerint az áfából és a jövedéki adóból jelentős elmaradása van a költségvetésnek. Ha ez a tendencia marad a költségvetésben, akkor május közepére a hiány mértéke eléri a teljes évre tervezett hiány összegét, a következő kormánynak ezért nagyobb hiánnyal kell számolnia.

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
drienovác
2010. április 21. 10:03
Nemcsak a kiadási oldalt terhelik súlyos problémák, hanem a bevételit is. A lyuk így mindkét irányba tágul, de ezt már az IMF is látja, a negyedéves jelentésekből egyértelmű. A "csodafegyver" jövedéki adó csütörtököt mondott. A "baloldali gazdasági szakértők" - ez önmagában ellentmondás, ilyen fogalom nem létezik. Valaki vagy gazdasági szakértő, vagy baloldali. Szóval a neoliberális gazdasági felfogást kritikátlanul átvevő mszpszdsz gazdasági vezetőréteg programjai, tevékenysége látványos kudarcot eredményezett, de ez nem lehet újdonság azoknak, akik 2008-ban felfedezték, hogy világgazdasági válság van, azoknak meg pláne nem, akik egy ideje nem hisznek a piacok mindenekfelettvaló önszabályozási képességében. Amiként a közgazdasági gondolkodás az első gazdasági világválság óta legkésőbb nem hisz benne, sehol a világon. A kérdés az, hogy az új vezetés mer-e valóban adót csökkenteni, megkísérli-e már az idén a szabadesést fékezni, vagy hagyja tovább rombolni a bajnai-féle szabályozórendszert. Például az üzmanyagokat tehelő jövedéki adó mértékét azonnal csökkenteni kell, mégpedig olyan mértékűre, hogy a környező országokhoz képest nálunk legyen a legalacsonyabb az üzemanyag ára - jelentős bevételnövelés volna elérhető, majdnem azonal! De ez majdnem minden adónemről elmondható, bár azok esetében nem biztos, hogy nyomban érezhető volna a bevételemelkedés, ahhoz némi időnek is el kell telnie.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!