Lélekszámlálás – valljuk meg hitünket a népszámláláson!

2022. november 04. 09:51

Legszemélyesebb meggyőződésünk a legfontosabb közügyünk is.

2022. november 04. 09:51
null
Máthé Zsuzsa
Máthé Zsuzsa

„Mondom nektek: ha valaki megvall engem az emberek előtt, az Emberfia is megvallja az Atya előtt…” (Lk 12,8) Itt a tízévente esedékes népszámlálás, amely pillanatképet ad országunkról idehaza és a nemzetközi térben. A kötelezően megválaszolandó kérdések mellett a cenzus rákérdez a vallási, felekezeti hovatartozásra is. Az önkéntes kérdésre pedig – tudható ez a 2011-es adatokból – nem minden kitöltőnek jut eszébe válaszolni, mert siet, mert nincs ideje, nem érzi fontosnak, vagy nem mer ikszelni, mert nem aktív tagja egyházának, és mert különben is, mi köze bárkinek az ő legszemélyesebb identitásához?

Pedig a népszámlálás szíve ez a kérdés, amely világ­képünk alapjairól ad tükröt az adatokból olvasóknak – sokan sokféle szándékkal fogják majd elemezni ezeket az adatokat. A vonatkozó válasz titkos, anonim, ilyen aggály miatt nem érdemes átugrani a kérdést.

zonban a kikerekedő kép – tudniillik, hogy hány embernek fontos az Istenbe vetett hit és az abból eredő világ- és társadalomkép – már hivatkozási alapot jelenthet azon erőknek, amelyek dekonstruáló és társadalomátalakító szándékkal nyúlnának közösségeinkhez.

Látjuk, hogy az emberről alkotott vélekedés teljesen elszakadóban van a teremtményi mivoltunkhoz kötött alapvetésektől: az élet fogantatástól halálig tartó értékessége ma már egyáltalán nem evidencia, sőt sok helyen a törvények erejét használják e sarokpontok kifordításához. Férfinak és nőnek teremtett létezésünk, a természetes család évezredes modellje is össze lett kuszálva. Csak kapkodjuk a fejünket, ha értelmezni próbáljuk az új, riasztó, korábban elképzelhetetlen propagandába ágyazott trendeket és azok mögöttes szándékait, amelyek a most felnövő generációk életének teljes átalakítását célozzák.

Érezzük, hogy az istenhitből eredő erkölcsiség, azok a parancsolatok, amelyek értelmes renddé, szerethető valósággá teszik életünket, feloldódóban vannak –

az élet már nem szent, az ősök tisztelete nem divat,

a házassággal kapcsolatos vélekedések is alaposan átalakulóban, hogy csak néhányra utaljak a Tízparancsolat szabta e világi, hitből fakadó szabályokból. A felebaráti szeretet parancsolata pedig végképp elillan egy érdekvezérelt, individualista világ keretei közül. És ez senkinek nem jó. Annak sem, aki még csak keresi élete nagy kérdéseire a választ, és annak sem, aki egyelőre valamiért nem is akarja megtalálni.

Ha a társadalmi életet keretező szabályok – az élet vagy a tulajdon szentsége – mögött nincs közös nevező, olyan belső azonosulás, mely azt követendő példaként, konszenzusként elfogadja, az emberi törvények ereje önmagában erőtlen lesz megvédeni életünket, és a káosz irányába sodródunk. Ennek a hitetlenségből fakadó tendenciának vagyunk aggódó kortanúi.

Fontos tehát, mindennél fontosabb, hogy legyünk ma hitvallók! Akkor is, ha valamiért elszakadtunk saját felekezetünktől. Akkor is, ha nem gyakoroljuk rendszeresen vallásunkat. De ha ebben a kusza világban azt érezzük, hogy az igazság, a béke, a társadalom elesettjeit megtartó szolgálat mégiscsak ott van, ahol az ember teremtményi méltóságát elismerik, ha fontos az, hogy őseinktől ránk örökített felekezeti hovatartozásunkat legalább így megvalljuk, ne legyünk restek, adjunk választ a népszámlálás vonatkozó kérdésére.

Legszemélyesebb meggyőződésünk ugyanis a legfontosabb közügyünk is.

Láthatjuk, milyen heves kampányba kezdtek az ateisták, hogy e kérdésre a számukra tetsző, Istent tagadó válaszok legyenek többségben. Merjünk mi is „csatába” menni elveinkért, azért az ember- és társadalomképért, amelyért élni érdemes, és amit átörökíteni szeretnénk gyermekeinknek, unokáinknak.

Ma nem szükséges vértanúnak lenni, mint oly sok hitvallónak a múltban. Elegendő csak felszabadultan, magunk számára is új erőt merítve kimondani hovatartozásunkat. Ez viszont múlhatatlanul fontos.

Nyitókép: Shutterstock 

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Augustus1
2022. november 05. 08:15
" kegyetlen dolgokat tesz, hagy megtörténni." - Igen, pl. közös megegyezéssel megengedték, hogy bűneinkkel Krisztust, a fiát keresztre feszítsük. Aki aztán föltámadt, ezért nincs ítélet fölöttünk.
Trinitysum
2022. november 04. 19:26
Amikor Isten lelket lehelt az emberbe, ezzel belé helyezte önmaga egy részét. Aki Istent megtagadja, önmagát tagadja (saját lelki részét). Aki felismerte ezt, ismeri Istent (ilyenek nagyon kevesen vannak). Akik ezt az isteni részt nem találták meg magukban, azok vagy tagadják Istent, vagy csak hisznek, össztársadalmi minta alapján. Aki Istent tudja (mert önmagában megtalálta), aszerint él, a hívők pedig esendők, nem érdemes rajtuk számon kérni, hogy nem tudják élni a vallásos mintázatot. Valójában azt kellett volna megvallanunk, hogy követünk-e valamely vallásos mintázatot? Sokan hívők, de nem követnek vallási irányzatot, nekik mit kellett volna beírni? Rossz volt a kérdésfeltevés. Azt kellett volna kérdezni, hiszel Istenben igen vagy nem. Ha igen, tartozol-e felekezethez, igen vagy nem, ha igen, akkor válassz a listából. Így objektív lett volna az eredmény. Ha viszont rossz a kérdésfeltevés, akkor nem lesz olyan eredménye, amit érdemes lenne elemezni. De azért csak rágódjatok rajta.
Akitlosz
2022. november 04. 17:06
"Legszemélyesebb meggyőződésünk a legfontosabb közügyünk is." Ez a mániájuk. De nem igaz. A magánügy nem közügy.
fado
2022. november 04. 13:23
Úr Jézus Krisztus: Mindazt, aki megvall engem az emberek előtt, én is megvallom Atyám előtt, aki a mennyekben van. De azt, aki megtagad engem az emberek előtt, én is megtagadom Atyám előtt, aki a mennyekben van.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!