Lesz háború?

2022. január 26. 10:48

Ha Oroszország támadni akar Ukrajnában, nincsenek könnyű opciói. De akar-e valójában támadni?

2022. január 26. 10:48
null
Demkó Attila
Demkó Attila

Hetek óta dúl a narratívák összecsapása, hogy lesz-e háború Ukrajnában. Egy nagy, az ország egészét vagy akár csak a déli és keleti felét érintő orosz támadás nem valószínű. Mégis mit kezdene Oroszország egy végtelenül szegény, több tíz milliós lakosságú területtel? A fő célt már 2014-ben elérte: Ukrajna belátható időn belül nem lesz sem NATO-, sem EU-tag. Ez persze nem azt jelenti, hogy ne lennének fontos lokális céljaik az oroszoknak, amelyek elérése könnyítene a Krím, a Donbasz vagy az oroszok uralta moldovai Dnyeszter-mellék helyzetén.

A Dnyeszter-mellék egy Moldovától elszakadt keskeny földsáv a Dnyeszter folyótól keletre. Orosz–ukrán többségű lakossága 1991 után nem akart Nagy-Románia része lenni (akkor úgy tűnt, Moldova csatlakozása Romániához küszöbön áll), és ezt a célját akkoriban nemcsak Moszkva, hanem Kijev is támogatta. Mára a helyzet megváltozott. A hosszú, de keskeny, katonailag eleve nehezen védhető területet keleten és nyugaton is ellenség veszi körbe.

Ukrajna az erősebb és a veszélyesebb. Ez az egyetlen pont, ahol az oroszokra biztos vereség várna ukrán támadás esetén, hiszen néhány ezer emberrel a földsáv védhetetlen. Kijevnek persze ehhez Chișinău engedélyére lenne szüksége, ma ezért nem valószínű támadás; de a terület ettől még egy kitett orosz előretolt állás, amelynek biztosításához Odessza megszerzése elengedhetetlen. Bár a városban és környékén a lakosság jelentős része a lelke mélyén Oroszország felé húz, és az ukrán állam hatalma talán ebben a régióban a leggyengébb a helyi elittel és bűnözői csoportokkal szemben, nem lenne könnyű művelet. Egy partraszállás sohasem az.

Stratégiailag fontos orosz célpont lehetne Mariupol, amelyet a szeparatisták 2014-ben rövid időre már elfoglaltak. A két donbaszi „népköztársaságnak” most nincs önálló tengeri kijárata, Doneck kikötője Mariupol volt. A négyszázezres lakosság nagyjából fele orosz nemzetiségű, és közülük vélhetően nem kevesen éreznék magukat jobban orosz, mint ukrán fennhatóság alatt. De a várost az ukrán hadsereg megerődítette, és egy beépített terület elfoglalása kitartó védelemmel szemben mindig nagyon véres. A házak között az orosz technikai fölény jóval kevésbé tudna érvényesülni, mint a nyílt terepen.

Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!