A nagy családi csapatépítés

2020. június 11. 02:18

Tudjuk, a hírekből sokat halljuk, hogy sajnos a család is lehet az erőszak terepe. De vajon arról miért esik olyan kevés szó, hogy a családok többsége mégiscsak elsősorban a szeretet, a biztonság és az együttműködés színtere?

2020. június 11. 02:18
null
Máthé Zsuzsa
Máthé Zsuzsa

Sok olyan cikkbe botlottam az utóbbi időszakban, amely a kapcsolati erőszak járványhelyzet miatti gyakoribbá válásáról szól. Az otthonunk falai közé való bezártság, a pandémia okozta sokféle bizonytalanság, a ránk ömlő fenyegető híráradat, az állásunk elvesztése vagy ingataggá válása, a nehezen modellezhető jövő, a gyerekek otthon tanulásával járó nehézségek valóban megpróbáltatásként nehezedtek a kifejezetten jól működő családi kapcsolatokra is, nemhogy a problémás, eleve feszültséggel terhes családi kötelékekre. Ebben a helyzetben többen kértek segítséget, a bántalmazások száma emelkedett, megnyilvánulási formái szintet léptek, ami nagyon szomorú, de a bántalmazó kapcsolatok fokozatosan előrehaladó – krízishelyzetekben a szóbeli bántalmazást követően akár tettlegességig is fajuló – természetéből fakadó következmény.

Magától értetődően minden ilyen esetben a bántalmazott személyt támogató gyors és hatékony segítségre van szükség – ehhez jól működő állami és civil eszközrendszer áll rendelkezésre –, a bántalmazó esetében pedig a törvény szigorát kell alkalmazni. Ez alap. Fontos volna tudatosítani a közbeszédben azt is, hogy bár ez a jelenség is a valóság része, mégiscsak a létezés kisebbik szeletét írja le.

Jó volna, ha a karanténidőszak társadalmi következménye­ivel foglalkozó vezető sajtóorgánumok a család és a járvány pozitív összefüggéseinek is szentelnének néhány cikket, elemzést, nemcsak a családot mint az erőszak ingoványos terepét bemutató írásoknak. Ez nem a probléma súlyának kisebbítése, szőnyeg alá söprése lenne, hanem a valóság minden részletének kibontása követelné meg. Ugyanis ha valami kiválóan vizsgázott ez időszakban, az épp családtagjainkkal való együttműködésünk.

Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!