Mit tegyünk a neveletlen robotokkal?

2019. október 03. 06:25

Az életünk mind több területére be fognak nyomulni az egyre okosabb robotok a jövőben – eljött a nevelés ideje.

2019. október 03. 06:25
Gózon Ákos
FOTÓ: SHUTTERSTOCK
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Manapság már természetesnek vesszük, hogy az iparban, különösen a magas technológiai igényű vagy fokozott biztonsági kockázattal járó munkafolyamatokban bonyolult tevékenységekre kiképzett robotok dolgoznak az ember helyett. A robotok újabb generációja már nem is egyszerűen kiszolgálja az embert, hanem figyeli programozója tevékenységeit, képes alkalmazkodni a mozdulataihoz, tanulni tőle, együttműködni vele. Ezeket a kooperációra kész gépeket kobotoknak nevezik. E gépek napjainkra már kezdenek eljutni arra a technikai szintre, amelyen az ipari környezet után megjelennek az ember mindennapi életében. Korondi Péter, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem mechatronikai kutatója szerint erre a helyzetre mind a robotokat, mind a társadalmat fel kell készíteni.

A BME Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszékén a kutatók célja az, hogy az ember–gép kommunikáció a műszaki keretek között megmaradva minél természetesebb legyen. Egy főnök ugyanúgy odamehessen a robothoz, mint egy szakmunkáshoz, és utasítást adhasson, illetve ellenőrizhesse, módosíthassa a végrehajtást. Ehhez olyan mozgásiadat-gyűjtő ruhát használnak, amelyet elsősorban animációs filmek készítésére fejlesztettek ki. A robotnak egyszerű kézmozdulatokkal mutatják meg, hogy mit kell tennie. Az adatruhából érkező jelekből kiszámítják: a robot egyes csuklóinak mennyire kell elfordulniuk, hogy a fogókarja úgy mozogjon, mint az ember keze. Az adatruha azonban ehhez nem eléggé pontos, ezért utólag kiegészítő tervezésre is szükség van még.

A robotok térhódításának újabban a sajtóban is gyakran ismertetett terepe a kórház, ahol a lehető legegyszerűbbé és egyértelművé kell tenni az ember és gép közötti kommunikációt. Egy idős, gondozott ember közérzetét nagymértékben javíthatja majd, ha a robot teljesíteni tudja kívánságait, és megkönnyíti a mindennapjait. E folyamat szinte magától értetődő következő foka a robotok alkalmazása otthon. Erre fel kell készíteni mind a befogadó családokat, mind a robotokat mint új családtagokat. Korondi Péter véleménye szerint részben műszaki, de sokkal inkább gazdasági okokból várhatóan kerekeken fognak gurulni az első otthoni robotok. A lábon járás ugyanis műszakilag sokkal összetettebb, és ebből következően jóval drágább megoldás. Az otthoni akadálymentesítés viszont egyben a robotokat is segítheti.

A robotok megjelennek az ember mindennapi életében
Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!