Meglepő jelenség tartja izgalomban a gazdasági elemzőket: a magyar gazdaság a legutóbbi, 2019. második negyedévi adatok szerint uniós éllovas 5,2 százalékos éves alapú növekedésével, messze maga mögött hagyva Szlovákiát (2,6 százalék) és Cseh-országot (2,7) is, nem beszélve a már gyakorlatilag stagnáló Németországról (0,4), ahol az előző negyedévhez képest visszaesés történt. A visegrádi országok ezer szállal kapcsolódnak a német gazdasághoz, a fő beszállítói, és együttesen Németország fő kereskedelmi partnerének számítanak, az USA-t és Kínát is megelőzve – az EU vezető hatalmának gazdasági lassulása azonban egyelőre csak Szlovákiát és Csehországot húzta maga után. Ez azért különös, mert épp a magyar a világ egyik legnyitottabb gazdasága, legfőbb gazdasági partnere pedig Németország – a magyarországi export csaknem 30 százaléka Németországba irányul (Szlovákiában 20 százalék ugyanez a mutató). Hazánk gazdaságának egyik külső-belső motorja a német kereslet, illetve az itt termelő német vállalatok.
A magyar gazdaság azonban most látszólag „függetlenítette” magát a némettől. „A német és magyar növekedés elszakadása meglepetés. Az normális, hogy Magyarország gyorsabban növekedik, mint Németország, de ekkora különbség nem az. Nagyon kevés országnak sikerült régiónkban folytatni a gyors növekedést, miközben a német gazdaság lefulladt” – mondja a Makronómnak Richard Grieveson, a Nemzetközi Gazdasági Tanulmányok Bécsi Intézetének (WIIW) igazgatóhelyettese.
BERUHÁZÁSI ROBBANÁS
Régiónk gazdaságainak növekedése az export helyett a belső keresletre, azaz a fogyasztásra helyeződik át – nyilatkozta Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője a Deutsche Welle lapnak. Grieveson is úgy látja, hogy több munkaerő-hiányos év után régiónkban erősen és tartósan nőnek a bérek, ami a magánszektor fogyasztását támogatva a gazdaság bővülésének elsődleges motorja. A vállalatok a dráguló munkaerőre reagálva beruháznak, hogy hatékonyabban termelhessenek – hogy kitermeljék a növekvő béreket, vagy gépesítéssel helyettesítsék a hiányzó munkaerőt. A növekedő kereslet önmagában is arra ösztönzi a cégeket, hogy növeljék gyártási képességüket – kapacitásaikat – újabb beruházásokkal, hogy kielégíthessék ezt a keresletet. „Rendkívül nagy ellenálló képességet látunk egyes régiós országokban, köztük Magyarországon, a hazai gazdaság erőssége és a beáramló uniós források miatt is” – fogalmaz az elemző a Makronómnak.
Régiónk gazdaságainak növekedése az export helyett a belső keresletre, azaz a fogyasztásra helyeződik át