Az új ateizmus az autizmussal rokon elmeállapot
„Az istenekkel birkózás olyan, mint a léggitározás?”, vagyis hogy is birkózhatna valaki olyannal, aki nincs.
Napokig visszhangzott a nemzetközi és hazai sajtó Justin Trudeau miniszterelnök botrányától. A kanadai bonviván a brownface halálos bűnét követte el: egy arab tematikájú esten meggondolatlan főiskolásként nem átallott arabnak öltözni. A liberális fenegyerek nem is győzött kanosszát járni, miután a nyugati, túlsterilizált közízlés saját kelepcéjébe esett. Olyan csapdába sétált bele, amelynek felállításában maga is elévülhetetlen érdemeket szerzett.
Jóléti marhaság, legyinthetnénk könnyedén, de ne tegyük. Egy pillanatra gondoljunk bele: a píszí nyomasztása nem csupán a farsangi maskarákra terjed ki, hanem a közbeszéd, távlatosabban a közgondolkodás egyirányúsítására is. E folyamatok fojtogató hatására, illetve a levegővétel igényére világított rá a tavasszal a Brain Bar jövőfesztivál keretében hazánkba látogató Jordan Peterson sztorija is. Arra, hogy elementáris igény mutatkozik a liberális dogmák megkérdőjelezésére, a nyelv – és egyúttal a gondolkodás – felszabadítására egy olyan közegben, amely a valós vitáktól úgy szűköl, mint vámpír a napfénytől. Miről szól ugyanis a safe spaceek világa, ahol nem „triggerelhetők” a mimózalelkű hallgatók? A tudatlanság émelyítő nyugalmáról, a valós vitáktól való rettegés mesterséges oldásáról. Csak semmi sértő, semmi felkavaró ne hangozzon el az „erős, fiatal füleknek”! A safe space kultúrája nem más, mint lelki űr a Nyugat szívében. A meghunyászkodás metaforája.
Ám ez csak a thunbergi jéghegy csúcsa. A jelen formálásának, a jövő irányításának alig függönyzött vágya ugyanis összekapcsolódik a történelem szorgos újraforgatásával. Amerikai egyetemekről háborús hősök szobrait tüntetik el, állandó napirenden van az irodalmi kánon erőszakos átírása, támadások érik a társadalmi eszmélkedés meghatározó olvasmányait. Így válik meghökkentő módon rasszistává a Tamás bátya kunyhója, és kényelmetlenné az egy kor szóhasználatát rögzítő Ne bántsátok a feketerigót! is. Talán most bornírtságnak hat, de innen csak egy gondolati lépés az Egri csillagok iszlamofóbbá nyilvánítása vagy a Bánk bán idegenellenes műként értelmezése.