Szavaz az Országgyűlés a háborús veszélyhelyzet meghosszabbításáról: a szakértő szerint szükség van rá

2023. május 02. 12:55

Amennyiben a parlament jóváhagyja, újabb 180 napra meghosszabbítják a háború miatti veszélyhelyzetet.

2023. május 02. 12:55
null
Bokor Gábor
Bokor Gábor

Kedden 13 órától tart háromnapos ülést a parlament, amely először megemlékezéssel indul, ugyanis a közelmúltban hunyt el több korábbi országgyűlési képviselő, Bajkai István, Páris András, Götzinger István és Pásztor Gyula is. Az egyik legfontosabb témáról is lesz szavazás, ugyanis

a kormány 180 nappal meghosszabbítaná a háborús veszélyhelyzetet.

A hivatalos közlés szerint „a szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról és kezeléséről szóló törvény módosításával lehetővé válik, hogy a kormány a veszélyhelyzetet további 180 nappal meghosszabbíthassa”.

Utoljára tavaly novemberben döntött úgy a parlament, hogy meghosszabbítják a veszélyhelyzetet. A kormány szerint az elhúzódó háborús helyzet miatt van szükség a hosszabbításra.

Deák Dániel politológus a Mandiner megkeresésére elmondta, a háború kirobbanása óta többször előfordult, hogy a kormánynak gyorsan, egy napon belül kellett döntést hoznia a rendkívüli helyzetre való tekintettel. 

– fogalmazott a XXI. Század Intézet vezető elemzője. 

Deák Dániel megjegyezte, a különleges jogrend a kormány számára a háborúval kapcsolatos kérdésekben lehetőséget biztosít a rendeleti kormányzásra.

– mondta lapunknak a szakértő.

Deák Dániel emlékeztetett nemzetközi példákra is, elmondása szerint Emmanuel Macron francia elnök a hetekben úgy fogadott el egy nyugdíjreformot, hogy nem szavaztatta meg a parlamenttel.

Úgy fogalmazott, azért döntött így a francia vezető, mert tudta, nem lenne meg a törvény mögött a politikai többség.

– jelentette ki.

A XXI. Század Intézet vezető elemzője úgy folytatta, hazánkban minden hasonló, ilyen súlyú törvényt csak a parlament támogatásával lehet elfogadni. Arra a kérdésre, hogy más európai országban van-e a magyarhoz hasonló rendkívüli jogrend, Deák Dániel úgy válaszolt, hogy az előbb említett francia jogrendszerben van arra lehetőség, hogy az elnök megkerülje a törvényhozást. 

– szögezte le Deák, aki szerint a koronavírus-járványnál is látható volt, hogy egy rendkívüli helyzetben így tud hatékonyan védekezni a kormányzat.

Megjegyezte, míg gyorsított eljárásban is akár több nap lenne, mire megszületik a döntés, így sokkal hamarabb lehet elvégezni a feladatot. 

Nyitókép: Sylvain Sonnet/Getty Images

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
komment2010
2023. május 02. 19:51
Le a kalappal Ferenc pápa előtt, hogy vállalta a kockázatot és ellátogatott egy háborús vészhelyzet által sújtott országba.
Igazszó
2023. május 02. 16:08
13 éve uralog a vétotlan köpcös geci, tolvaj a bandájával, alkotmányozó többséggel. 3 éve rendeleti qrmányzással, mert "rendkívüli" a helyzetük, lopni, rabolni kell bármi áron. A sok fasz nernyik meg leirja, hogy a mocskos tolvaj gecik nem felelősek semmiért, leginkább nem a szétqrt gazdaságért, a rekord inflációért.
llnnhegyi
2023. május 02. 15:40
A kilakoltatási moratórium is belefér!
pollip
2023. május 02. 15:25
Mindegy, mit mond a szakértő. Az ellenzék és Brüsszel szerint nem szükséges.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!