Financial Times: Az amerikai jobboldal szerelmi viszonya Orbán Viktorral

2021. október 08. 09:23

A lap publicistája szerint a Republikánus Párt köreiben úgy látják, a magyar kormányfő felemelkedése számukra is követhető receptet kínálhat a hatalomba való visszatérésre, illetve az illiberális elvek mentén folytatott kormányzásra.

2021. október 08. 09:23
null

Míg az amerikai konzervatívok korábban csak „távolról csodálták” Orbán Viktor miniszterelnököt, mára minden lépését utánoznák, mivel a Republikánus Párt köreiben úgy látják, a magyar kormányfő felemelkedése számukra is követhető receptet kínálhat a hatalomba való visszatérésre, illetve az illiberális elvek mentén folytatott kormányzásra – írja Financial Times publicistája a lap online kiadásában. Edward Luce szerint a magyar példa azért lehet annyira vonzó az amerikai konzervatívoknak, mert Orbán Viktor

és míg első, 1998–2002 közötti kormányzati ciklusában az általa vezetett Fidesz sok közös vonást mutatott a Ronald Reagan-féle republikánusokkal, 2010-es visszatérésekor már „nagyon másféle” ideológiát követett, és ahogy Donald Trump korábbi elnök egykori főstratégája, Steve Bannon fogalmazott „Trump előtt Trump” volt.

Orbán Viktor retorikájában egyebek mellett az európai identitás helyét átvették a Magyarország keresztény kultúrájának védelmét emlegető szólamok, és az „új Orbán” már a függetlenül működő média, igazságszolgáltatás, illetve felsőoktatás ellenségeként lépett fel, az európai vezetők között a leghangosabban hibáztatva a bevándorlókat különböző problémákért.

A cikkíró felidézte: a 2014-es, pártjának kétharmados parlamenti többséget hozó választásokat követően Orbán Viktor kijelentette, a liberalizmus korszaka véget ért, és bár egyelőre nem eldönthető, hogy ebben igaza volt-e, az általa mutatott példa az amerikai konzervatívok számára így is „túlságosan releváns ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyhassák”. A szerző hozzátette:

a magyar kormányfő az ellenzéki pártok számára kedvezőtlen irányba billentette az ország választási rendszerét,

és „megmutatta, hogyan lehet kétharmados többséget szerezni a választók többsége nélkül”, amerikai követői számára azonban ennél is relevánsabb lehet az általa kialakított kormányzati modell. Ennek keretében „EU-s forrásokból finanszírozott bőkezű adományokat osztott szét nagy léptékben szövetségesei között”, amit az is jelez, hogy a magyar közbeszerzési pályázatok közel felén csak egyetlen pályázó indul. Ezt ugyan nehéz lenne utánozni egy, az USA-hoz hasonló méretű szövetségi kormányzati rendszerben, de amerikai követői úgy látják, sok egyéb területen – például az „urbánus elitek” elleni kultúrháborúk megnyerésére vonatkozóan – van mit átvenni Orbántól – írta a Financial Times publicistája.

(Fotó: Donald Trump amerikai elnök és Orbán Viktor miniszterelnök megbeszélést folytat a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2019. május 13-án.MTI/Koszticsák Szilárd)

Összesen 72 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Carsac
2021. október 08. 13:35
Financial Times. Majd akkor hiszek nekik, ha ártatlan, fehér, heteroszexuális, goj írhat ott egy cikket Addig csak a szokásos koncért zsidunk.
Jose
2021. október 08. 12:58
A latin karkakteres k..rva anyját a mandinernek!
MZXX
2021. október 08. 11:46
Nahát, ez a jelentéktelen OV, már az amerikai republikánusok is követendő példának tartják.
Biivisz
2021. október 08. 11:44
Imádom !!! Most teljesen függetlenül a cikk (tendenciózus) tartalmi részétől, mindent elmond, hogy a 300 milliós - amúgy a világ ura - USA politikai szereplői fele számára egyáltalán "követhető receptet" adhat egy kis - 10 millliós - ország politizálása. Kell még mondanom bármit is ? - Ildikó !
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!