Kínának előnyösek az EU egységes fellépését megakadályozó törésvonalak – írta az Euractiv.com véleményrovatában is megjelent cikkében Antonia Colibasanu. Az amerikai Geopolitical Futures elemzőintézet ügyvezető igazgatója úgy véli, ez áll az EU-tag Magyarországgal és Lengyelországgal, illetve a Szerbiával és más nyugat-balkáni országokkal kiépített kapcsolatainak folyamatos erősödése mögött is.
A magyar–kínai viszonyról szólva a szerző kifejtette: a kínai vezetés kifejezetten keresi a partnerség lehetőségeit a „külpolitikájuk nyitott opcióit fenntartani kívánó” EU-tagállamokkal, melyek közül a
Kína legközelebbi térségbeli szövetségesének tekinthető Magyarország a legfontosabb,
és ennek jelei azok a szerződések is, melyeket nemrégiben nyert el két kínai nagyvállalat a Budapest–Belgrád vasútvonal korszerűsítési munkáira.
Magyarországot az elemző szerint a Brüsszellel szembeni dacos kiállásra való hajlandósága is fontos szövetségessé teszi Kína szemében, de arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarország komoly múlttal bír a nagyhatalmak közötti egyensúlyozásban. Ez elsősorban a Nyugat és Oroszország, illetve egyre növekvő mértékben a Nyugat és Kína közötti lavírozást jelenti, és az elkötelezettség kerülése alapvetően előnyösnek is bizonyult Magyarország számára.
(Fotó: Csi Ta-jü, Kína új budapesti nagykövete átadja megbízólevelét Áder János köztársasági elnöknek a Sándor-palotában 2020. december 2-án.MTI/Koszticsák Szilárd)