Schanda: Az egyetemek megújítása az egyik legfontosabb nemzetépítési program

2021. április 09. 10:35

Az államtitkár szerint Magyarország versenyképességét nagyban befolyásolja, hogyan reagál az egyre gyorsabban megjelenő digitális és globális kihívásokra.

2021. április 09. 10:35

Az egyetemek jövője Magyarország jövője, ezért a következő évek egyik legfontosabb nemzetépítési programja az egyetemek megújítása – mondta Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára az Országgyűlés pénteki ülésén.

Az egyetemi modellváltásról szóló törvényjavaslatok együttes vitáját megnyitó expozéjában az államtitkár kiemelte: Magyarország versenyképességét nagyban befolyásolja, hogyan reagál az egyre gyorsabban megjelenő digitális és globális kihívásokra. E versenynek az lesz a nyertese, aki a legkorszerűbb és legjobban hasznosítható tudást adja át a következő generációknak – mutatott rá. Hangsúlyozta: csak azok a nemzetek lehetnek sikeresek, amelyeknek egyetemei megfelelő választ adnak az átalakuló világrend kihívásaira. Magyarország is annyira lesz sikeres, amennyire a magyar fiatalok sikeresek – jelentette ki Schanda Tamás.

(MTI)

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egyvilág
2021. április 09. 21:03
Az SZFE ügy lényeglátó elemzése: https://egyvilag.hu/korabbiuzenetek/PT105_2020-11-19.shtml#szfe A vidéki egyetemek elfoglalásáról: https://www.egyvilag.hu/index.shtml#egyetemfoglalas
nisz
2021. április 09. 13:06
Nem értek egyet. Valójában a felsőoktatás legnagyobb rákfenéje a tömegoktatás, és a minőségi oktatás erőszakos összefésülése, amelyre a minőségi intézmények fejkvóta miatt folyamatosan vannak rákényszerítve. A fejkvóta első számú bűnöse Fodor Gábor (1995). Az azóta eltelt időben a fodori pusztításra nem született adekvát válasz. A mostani válasz sem megfelelő. Azért nem megfelelő, mert 1. Elitintézményekre, elitképzésre nemzetbiztonsági okokból kifolyólag szükség van. Eláshatja magát az az ország, amely a tudományban nem képes a nemzetközi élvonallal lépést tartani. Eláshatja magát az az ország, amely saját nemzeti kultúráját (ha csak a kevés kiválónak is), de nem tudja a legmagasabb színvonalon továbbadni a következő generációnak. 2. Elitképzést kis létszámokkal lehet csinálni. Nincs sem szükség sem lehetőség évenként 100 kiváló matematikus, fizikus, vegyész, jogfilozófus, magyarságkutató, stb, stb. kiképzésére, de néhányra mindenképpen minden évjáratból szükségünk van. Kis létszámmal viszont csak ráfizetéses ez az oktatás, legalábbis a fejkvótás rendszer szerint. 3. Az elitképzés másik fő akadálya épp az, amikor a gazdaság képviselői szólnak bele a képzésekbe. Igen, a tömegképzésbe, a felsőoktatás mondjuk 80 %-át érintően racionális, ha beleszólnak a gazdaság szereplői, de az elitképzést, sőt a nagyobb létszámú pedagógusképzést, szociális munkás képzést (és még egy-két másik képzést) illetően ne legyen mandátumuk erre. A modellváltást, ha tökéletesen viszik is végig, az nem fog jól működni, és azt fogja eredményezni, hogy a magaskultúrát rosszabb minőségben fogjuk átadni a következő generációnak. E tekintetben a modellváltás bizony inkább hátrafelé visz.
Akitlosz
2021. április 09. 11:49
Tanulhatnak akármit is, azzal Magyarországon alkalmazottként sikeresek ugyan nem lesznek. Csupán meglepően olcsó jól képzett munkaerők lesznek, ezt érti a kormány versenyképesség alatt. Nem azt, hogy a fizetések versenyképesek az osztrákok fizetésével.
aleb19
2021. április 09. 11:16
Magyarország is annyira lesz sikeres, amennyire a magyar fiatalok sikeresek --- jol latod baromka...sikeresen ki is zavartatok kulfoldre 11 ev alatt kb 500ezer magyar fiatalt az elhetetlenul alacsony munkaber politikatokkal es az egekbe felqrt lakasarakkal
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!