Hosszú elemzést tett közzé a honlapján a XXI. Század Intézet, amelynek fő konklúziója, hogy az ellenzéki összeborulás nagy vesztese a Jobbik. A párt 2018-ban 19,06 százalékos eredményt ér el, mára azonban szavazói 85 százalékát elvesztette, a legnagyobb ellenzéki erő pozíciójából az ötödik helyre csúszott vissza.
Egy kis visszatekintés
„Az ellenzéki összefogás első szárnypróbálgatása a 2018-as zavargások megszervezése volt, amely során a DK, az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd politikusai összehangolt, látványos akciókkal igyekeztek befolyásolni a közvéleményt („Mi vagyunk a többség!”-tüntetések, »rabszolgatörvény«-elleni demonstráció, parlamenti obstrukció, MTVA-székház »ostroma«).
A formálódó szivárványkoalícióhoz 2019. március 15-én a Jobbik is csatlakozott, amikor is a baloldali pártok vezetőivel közösen fogalmazták meg követeléseiket a kormánypártokkal szemben” – írja az elemzés, amely emlékeztet arra, hogy a folyamat a 2018-as választásoknál kezdődött,
ekkor vált világossá a pártok számára: önállóan nem tudnak komoly eredményt elérni a Fidesz–KDNP-vel szemben.
Az ellenzéki pártok első közös megmérettetése a 2019-es önkormányzati választások voltak, amelyen vegyes eredményt sikerült elérnie a pártok közös jelöltjeinek. Míg a vidéki megyeszékhelyeken és megyei jogú városokban a gyenge koordinációnak és a Fidesz–KDNP erős beágyazottságának köszönhetően 23 polgármesteri helyből mindössze hatot tudtak megszerezni, addig Budapesten az előzetes háttéralkuknak, valamint az előválasztásoknak köszönhetően 13 kerületben sikerült legyőzniük a Fidesz–KDNP jelöltjeit. A legnagyobb jelentőséggel kétségtelenül Karácsony Gergely győzelme bírt, akinek személyében 2010 után újra baloldali főpolgármestere lett Budapestnek. Az eredményekből azt a következtetést vonták le az ellenzéki pártok, hogy ahol a szivárványkoalíció ténylegesen közös jelöltet tud állítani, ott nagyobb eséllyel tudnak jó eredményt elérni.
Nyertesek...
Az ellenzéki pártok közötti erősorrend átalakulása a tavaly októberi önkormányzati választások vált egyértelművé.
A koalíció vezető erejévé a Demokratikus Koalíció vált, amely a legnagyobb közvéleménykutatók mérései szerint a teljes felnőtt népesség körében körülbelül 10 százalékon áll.
A Gyurcsány-pártot a Momentum követi 8-9 százalékkal.