XXI. Század Intézet: Az ellenzéki összefogás legnagyobb vesztese a Jobbik

2020. november 13. 15:35

Az egykor radikális párt két és fél év leforgása alatt szavazói 85 százalékát veszítette el, lemorzsolódott a vidéki bázisa is.

2020. november 13. 15:35
null

Hosszú elemzést tett közzé a honlapján a XXI. Század Intézet, amelynek fő konklúziója, hogy az ellenzéki összeborulás nagy vesztese a Jobbik. A párt 2018-ban 19,06 százalékos eredményt ér el, mára azonban szavazói 85 százalékát elvesztette, a legnagyobb ellenzéki erő pozíciójából az ötödik helyre csúszott vissza.

Egy kis visszatekintés

„Az ellenzéki összefogás első szárnypróbálgatása a 2018-as zavargások megszervezése volt, amely során a DK, az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd politikusai összehangolt, látványos akciókkal igyekeztek befolyásolni a közvéleményt („Mi vagyunk a többség!”-tüntetések, »rabszolgatörvény«-elleni demonstráció, parlamenti obstrukció, MTVA-székház »ostroma«).

A formálódó szivárványkoalícióhoz 2019. március 15-én a Jobbik is csatlakozott, amikor is a baloldali pártok vezetőivel közösen fogalmazták meg követeléseiket a kormánypártokkal szemben” – írja az elemzés, amely emlékeztet arra, hogy a folyamat a 2018-as választásoknál kezdődött,

ekkor vált világossá a pártok számára: önállóan nem tudnak komoly eredményt elérni a Fidesz–KDNP-vel szemben.

Az ellenzéki pártok első közös megmérettetése a 2019-es önkormányzati választások voltak, amelyen vegyes eredményt sikerült elérnie a pártok közös jelöltjeinek. Míg a vidéki megyeszékhelyeken és megyei jogú városokban a gyenge koordinációnak és a Fidesz–KDNP erős beágyazottságának köszönhetően 23 polgármesteri helyből mindössze hatot tudtak megszerezni, addig Budapesten az előzetes háttéralkuknak, valamint az előválasztásoknak köszönhetően 13 kerületben sikerült legyőzniük a Fidesz–KDNP jelöltjeit. A legnagyobb jelentőséggel kétségtelenül Karácsony Gergely győzelme bírt, akinek személyében 2010 után újra baloldali főpolgármestere lett Budapestnek. Az eredményekből azt a következtetést vonták le az ellenzéki pártok, hogy ahol a szivárványkoalíció ténylegesen közös jelöltet tud állítani, ott nagyobb eséllyel tudnak jó eredményt elérni.

Nyertesek...

Az ellenzéki pártok közötti erősorrend átalakulása a tavaly októberi önkormányzati választások vált egyértelművé.

A koalíció vezető erejévé a Demokratikus Koalíció vált, amely a legnagyobb közvéleménykutatók mérései szerint a teljes felnőtt népesség körében körülbelül 10 százalékon áll.

A Gyurcsány-pártot a Momentum követi 8-9 százalékkal.

„A DK fölénye elsősorban annak tudható be, hogy alapítása óta következetes és jól kivehető ideológiai irányvonalat képvisel.

Ennek az irányvonalnak a megszemélyesítője nem más, mint a párt vezetője, Gyurcsány Ferenc, aki megkérdőjelezhetetlen tekintéllyel bír a formáción belül. Bár az utóbbi időszakban az összefogás gördülékenyebbé tételének érdekében egyre nagyobb szerep jut a párton belül Gyurcsány feleségének, Dobrev Klárának, ez természetesen nem jelenti a volt miniszterelnök befolyásának csökkenését. Sőt, az összefogás révén az országos politikában is egyre nagyobb szerephez juthat a DK vezetője”olvasható az elemzésben.

...és vesztesek

Az elemzés szerint az egykor radikális párt lejtmenete mögött – az ellenzék vezetőjéből tucatszereplővé válás folyamata – alapvetően az ideológiai értékek feladása, a Vona Gábor lemondása után kialakult belső hatalmi harcok, valamint a tagság jelentős részének lemorzsolódása és a helyi alapszervezetek feloszlási hulláma áll. Felidézik: a 2014-ben kezdődött úgynevezett „néppártosodást” 2016-tól erőteljes balra tolódás követte, amely 2019-től nyílt betagozódássá vált a balliberális koalícióba. A folyamat során a Jobbik teljes mértékben szakított ideológiájával, Jakab Péter vezetésével pedig teljesen alárendelte magát a baloldali-liberális pártok szándékainak. A politikus 2020. januári megválasztását követően látványos mértékben folytatódott a párt szétesése, amely rövid időn belül szervezeteinek és tagjainak is jelentős részét elvesztette.

„Jakab Péter vezetésével a Jobbik alig egy év alatt nem csupán a jobboldali szavazók és a magukat kritikus konzervatívnak nevező értelmiség szimpátiáját veszítette el,

A párt jelenlegi támogatottsága a teljes felnőtt népesség körében mindössze 6 százalék körül mozog, így várhatóan az ellenzéki együttműködésben egyre marginálisabb szerep jut majd neki a jövőben.

A szerencsi fiaskó a Jobbikon ragadt, pártelnöke pedig rendre a vesztes pályán mozgó, megszűnés előtt álló pártok fegyveréhez, vagyis a botránypolitizálás eszközéhez nyúl”– állapítja meg a XXI. Század Intézet.

A terjedelmes cikket itt olvashatja.

 

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
jánosbácsi
2020. november 13. 20:03
Az összefogás legnagyobb vesztese a Fidesz lesz
Megtalálta
2020. november 13. 19:41
2022-ben a moslékkoalíciónak már nem biztos, hogy szüksége lesz a Jobbikra. Vagy beviszik a hátukon Jákobot, vagy nem. De minek vinnék, ha hasznot nem hoz, a befutó listás helyek száma pedig nagyon is véges.
egyvilág
2020. november 13. 19:39
Egy jó kis összefoglaló a politikai és gazdasági bal- és jobboldal mibenlétéről: https://egyvilag.hu/temakep/073.shtml
szürkeSzarvas
2020. november 13. 19:32
A Szemlőhegyieknél a Tóni bácsi azt tanitotta a Piroska néninek,hogy az árulókat meg kell ölni,mint azt a geci Nagy Imrét is. Ez a Jákóbnak nem sok jót igér.Ahogy elárulta a szavazoit-elárulhatja a moslékkoaliciot is-a Piroska néni okos. :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!