Szeptembertől iskolaőrök felügyelhetik a rendet a nevelési-oktatási intézményekben

2020. július 03. 12:38

A jogszabály szerint az iskolaőr közfeladatot ellátó személynek minősül, és csak az iskola területén intézkedhet, tanítási időben.

2020. július 03. 12:38

Szeptembertől iskolaőrök teljesíthetnek szolgálatot az állami köznevelési és szakképzési intézményekben – döntött pénteken az Országgyűlés. A képviselők 155 igen, 17 nem szavazattal, 21 tartózkodás mellett fogadták el az iskolai erőszak megszüntetése és megelőzése érdekében szükséges törvénymódosításokról szóló jogszabályt a kormány kezdeményezésére. Az iskolaőrség külön rendészeti szervként, a rendőrség irányítása alatt jön létre, tagjai 2020. szeptember 1-jétől teljesíthetnek szolgálatot nagyságrendileg 500 állami köznevelési és szakképzési intézményben, ott, ahol ezt az intézményvezetők kérik – ismertette a vitában Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár.

A jogszabály szerint az iskolaőr közfeladatot ellátó személynek minősül, és csak az iskola területén intézkedhet, tanítási időben. Az őrök biztonságot sértő vagy veszélyeztető tevékenység esetén kényszerítő eszközt alkalmazhatnak: testi kényszert, gázspray-t, rendőrbotot és bilincset. Fegyver nem lesz náluk. Az őröknek a munkaviszonyuk létesítésétől számított legfeljebb kilencven napon belül sikeres iskolaőri vizsgát kell tenniük a törvényben meghatározott intézkedések és kényszerítő eszközök alkalmazásával kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismeretekből, a szabálysértésekkel kapcsolatos ismeretekből, valamint alapvető pedagógiai és gyermekpszichológiai ismeretekből.

A jogszabály arról is rendelkezik, hogy hivatalos személy, közfeladatot ellátó személy, valamint támogatóik elleni erőszak esetében már 12 éves kortól büntethetőek lesznek az elkövetők, ha rendelkeznek a következmények felismeréséhez szükséges belátással. Ha a bíróság egy fiatalkorú vádlottat szándékos bűncselekmény elkövetésében bűnösnek mond ki vagy szabálysértés elkövetéséért a felelősségét megállapítja, akkor a bűnügyi költség a szülőt terhelheti. Jogerős ítélet esetén – ha a bíróság nem szab ki szabadságvesztést – a gyermek után járó családtámogatási ellátást egy évre szüneteltethetik.

(MTI)

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
realista
2020. július 03. 18:45
Inkább a tanároknak/tanítóknak kellene visszaadni a nevelés jogát - ezzel együtt visszaszereznék elvesztett tekintélyüket is. Anno ez meg volt oldva, és a mostanihoz hasonló esetek elő sem fordulhattak, mert a renitensek időben szankcionálva lettek.
Bazooka454
2020. július 03. 17:13
Szinte korlátlan hatalomat adni mindenféle képzetség nélküli iq bajnokoknak , akkor sem tartom szerencsés megoldásnak ha cigányokról van szó. Nincsen pszihológiai, sem irányultság felmérés. Meg fognak nőni a visszaélesek és a pedofil büntettek. Eztbmég akkor is gáznak tartom, ha történetesen egyes fideszesek nem tekintik emberi lénynek a cigányokat.
pitypang1125
2020. július 03. 15:36
Nagyszerű, így tovább.
jóember
2020. július 03. 14:40
Nem tudom, hogy ez a 12 éves büntethetőség meg a gimibot viselése elég nevelő erővel bír e, szerintem nem. A leghatásosabb módszer az lenne, ha maga a pedagógus, vagy az iskolaőr ott a helyszinen, a többiek előtt felpofozhatná a pofátlanul viselkedő gyereket, ez használna. Aztán meg elmagyaráznák neki, hogy miért kapta a verést. A pénzbirság meg a bírósághal fenyegetés inkább kontraproduktív mint hasznos.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!