Dömötör: A kormány minden segítséget megad, hogy Budapesten ne szabaduljon el a járvány

2020. április 14. 14:11

Karácsony Gergelytől mindenki joggal várja el, hogy az „ujjal mutogatás helyett” végre vegye fel a „cselekvés gúnyáját” – fogalmazott az államtitkár.

2020. április 14. 14:11

A koronavírus-járvánnyal összefüggő, előre bejelentett képviselői napirend előtti felszólalásokkal folytatódott az Országgyűlés keddi ülésnapja. A Párbeszéd szerint a kormány az ellenzéket próbálja meg legyőzni és nem a vírust. Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd) úgy fogalmazott, a kabinet nagyobb erőfeszítéseket fordít az ellenzék elleni támadásokra, mint az egészségügyi védekezésre, ettől azonban nem lesz kevesebb beteg. Kitért arra is, ha a fővárosi fenntartású idősek otthonaiban történt halálesetekért Karácsony Gergely főpolgármester a felelős, akkor az állami intézményekben elhunytakért a kormány.

A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára válaszában köszönetet mondott azoknak, akik az elmúlt hetekben és a húsvéti ünnep alatt is betartották a táválságtartási szabályokat. Hangsúlyozta, a járvány elleni védekezés neheze még hátravan, mindent meg kell tenni az egészségügyi rendszer túlterhelődése ellen, mert hamarosan tömegessé válhatnak a megbetegedések. Dömötör Csaba szólt arról is, a fővárosi Pesti úti idősek otthona azért került a figyelem középpontjába, mert „nagy kérdőjelek merültek fel” azzal kapcsolatban, hogy a főváros megtett-e mindent az ott lakók védelme érdekében. Emlékeztetett, jelenleg is zajlik vizsgálat arról, volt-e folyamatos szakorvosi ellátás az intézményben. Az államtitkár aláhúzta: Karácsony Gergely főpolgármestertől mindenki joggal várja el, hogy az

„ujjal mutogatás helyett” végre vegye fel a „cselekvés gúnyáját”.

A kormány minden segítséget megad, hogy Budapesten ne szabaduljon el a járvány – tette hozzá Dömötör Csaba.

LMP: Alternatív gazdaságpolitikával győzhető le a válság 

Schmuck Erzsébet (LMP) azt mondta, a koronavírus-járvány okozta válság egy olyan alternatív gazdaságpolitikával győzhető le, amely visszaszorítja a „tőkevezérelt globalizációt”, és önellátásra rendezkedik be például az élelmiszerek, az energia, a lakhatás és az öltözködés területein. Kiemelte, Magyarországot súlyos szociális válság fenyegeti a kormány szerinte elhibázott gazdaságpolitikája miatt, amely a most bajba került autóiparra és turizmusra épül.

A külgazdasági és külügyminiszter válaszában kifejtette, járvány hosszú távú gazdasági kihívást jelent, amit az ország versenyképessége és fenntartható fejlődése szempontjából kell kezelni. Szijjártó Péter aláhúzta, nem lehetett elhibázott az a gazdaságpolitika, amelyik tíz év alatt csaknem egymillió új munkahelyet, átlagosan 70 százalékos nettó béremelkedést, valamint egyre nagyobb gazdasági növekedést tudott elérni. A tárcavezető kitért arra is, sikeresen alakul a magyar gazdaság dimenzióváltása és nem igaz az ellenzék azon állítása, hogy a magyar emberek kevés hozzáadott értéket állítanának elő. Ennek alátámasztására hangsúlyozta, Magyarország a lakosságának száma alapján 92. a világon, exportteljesítménye azonban a 34. helyen áll.

A DK szerint a kormány most is az oligarchák zsebét tömi

Arató Gergely (DK) úgy értékelt, a kormány az oligarchák zsebét tömi minden helyzetben, így a koronavírus-járványra reagáló gazdasági mentőcsomagjával is. Az ellenzéki politikus szerint nem igazak a kabinet azon korábbi állításai, hogy ez a csomag történelmi nagyságú, sőt arányaiban kicsinek is számít Európában. Ráadásul „nem segít senkinek, csak néhány csókosnak” – tette hozzá. A DK politikusa azt mondta, a kormány nem nyújt segítséget a járvány miatt munkájukat elvesztőknek, akik egyes becslések szerint már 300 ezren is lehetnek, tovább azoknak a kisvállalkozásoknak sem, amelyek bevételeik több mint felétől estek el.

Dömötör Csaba válaszában Gyurcsány Ferencre, a DK vezetőjére utalva kijelentette,

Nem mi gyarapodtunk a privatizáció gyorsító sávjában, hanem ő; nem mi érkezünk ide elkobzott villából, hanem ő” – sorolta, majd hozzátette, „ezek után oligarcházni nem más, mint nettó képmutatás”. A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára megerősítette, a kormány szeretne annyi munkahelyet létrehozni, amennyit a járvány tönkretesz. Szólt arról is, hogy a terhek viselésében mindenkinek részt kell vennie: a „multiknak, a bankoknak, a kormánynak, az önkormányzatoknak és a pártoknak is”.

MSZP: A válság kezelésének az emberekről kell szólnia 

Tóth Bertalan (MSZP) kijelentette, a válság kezelése a kormány felelőssége, de a bejelentetett válságkezelési intézkedésekkel nagyon sokan elégedetlenek. Csak az uniós források megcsapolásán nyerészkedő fideszes elitet mentik és megint kedveznek a multiknak, valamint egyes kiemelt nagyvállalatoknak. A válság kezelésének az emberekről kellene szólnia, gondolják újra a válságkezelést! – szorgalmazta, pártja több javaslatát, például az álláskeresési járadékkal kapcsolatosat is megismételve. Kifogásolta, hogy a hétvégén a kormány kórházi vezetőket rúgott ki és a nem koronavírusos betegeket kirakják a kórházakból.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közölte, a kormány kiemelt célja, az egészségügyi védekezés sikere, ennek érdekében szereztek be az elmúlt hetekben maszkokat, teszteket, védőfelszereléseket. Jelezte,a gazdaságvédelmi intézkedésekről több körben egyeztettek a magyar gazdaság legjelentősebb szereplőivel. Szerinte túlzás lenne a kkv-knak szóló forgóeszközhitelt, vagy a kereskedelmi banki hiteleik mögötti állami garanciavállalást a multik érdekének beállítani. Jelezte azt is, hogy a bértámogatás mellett betartják az adócsökkentésre vonatkozó ígéretüket is, idén 15,5 százalékra csökken a szociális hozzájárulási adó.

(MTI)

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
János bácsi
2020. április 14. 17:31
A kormány nem a járvány hanem a Karácsony Gergely ellen indított háborút. Ez egy rendkívül veszélyes játszma , ha Budapesten elszabadul a járvány, annak egyedüli felelőse a teljhatalmú Orbán Viktor . A mai napig nem lehet maszkot kapni a patikákban. Ausztriában ingyen osztogatják a bevásárló központokban.
Magnólia
2020. április 14. 16:13
Schmuck Erzsébet (LMP) azt mondta, a koronavírus-járvány okozta válság egy olyan alternatív gazdaságpolitikával győzhető le, ...és önellátásra rendezkedik be például az élelmiszerek, az energia, a lakhatás és az öltözködés területein. Nos itt az idő, feltöröm az erkélyt, hogy vessek és később arassak, laknom van hol, fonok, szővök, varrok, és a szobabiciklivel áramot termelek. Eddig se sok észt néztem ki belőled, de mióta annak az valakinek a társelnöke vagy, csak romlottál.
Gregorius
2020. április 14. 16:08
Nem tudom már kezd elegem lenni. Mindkét félnek egy egy szép nagy szines képen meg kellene mutatni a koronavírust és elmagyarázni azt, hogy az ellenség az, nem a másik padsorban ülő Gipsz Jakab. Aztán ha túl leszünk rajta nyugodtan utálhatják egymást, addig viszont ne fecséreljék el az energiájukat a vírushoz képest kisebb dolgokra.
még fokozza
2020. április 14. 15:35
Közben az ország leggazdagabb embere azzal foglalkozik, hogy megint ő legyen az MLSZ elnöke.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!