Mark Rutte elszabadult: A NATO-nak háborús gondolkodásmódra kell váltania
A főtitkár a védelmi kiadások növelésére, valamint háborús gondolkodásmód elsajátítására sürgette a szövetség országait.
A NATO-ról, az illegális bevándorlásról és a koronavírus-járványról is szó volt napirend előtt az Országgyűlés keddi ülésén.
MSZP: Magyar elnöke van a NATO parlamenti közgyűlésének
Mesterházy Attila arról beszélt, hogy jelenleg ő tölti be a NATO parlamenti közgyűlésének elnöki pozícióját. Munkájáról beszámolva közölte: a szervezet számára fontos a transzatlanti kapcsolatok megerősítése, mert az Egyesült Államok nélkülözhetetlen Európa biztonságának garantálásában. További fontos ügyként jelölte meg a közös értékek képviseletét, a reflexiós folyamatot a NATO-n belül, Oroszország, Ukrajna, Kína és a Nyugat-Balkán helyzetét, továbbá a társadalom tájékoztatását.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter válaszában közölte: kifejezetten fontos, hogy egy magyar képviselő tölti be ezt a pozíciót egy olyan időszakban, amikor a NATO a jövőjéről szóló vitával van elfoglalva. A NATO továbbra is a világ legsikeresebb és legnagyobb katonai szövetsége, a magyar külpolitika egyik legfontosabb pillére, de a folyamatosan változó világban a NATO-nak is alkalmazkodnia kell az új körülményekhez – vélekedett.
Jobbik: Elhúzódó migrációs krízisre kell felkészülni
Stummer János kiemelte: hosszú, elhúzódó migrációs krízisre kell felkészülni, folyamatosan új lépéseket kell tenni. Közölte: a probléma nem illan el magától, a migrációs válság léte vagy nemléte nem attól függ, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök kijátssza-e a migrációs kártyát, ugyanis Európa népessége elöregedett, míg máshol népességrobbanás következett be. Felmerül a kérdés, hogy meg lehet-e állítani az embertömeget a görög-török, illetve a bolgár-török határon, meg tudja-e védeni az EU külső határait Görögország és Bulgária, és milyen lépéseket kell tennie Magyarországnak, hogy garantálja polgárai biztonságát – mondta. A képviselő kitért rá: a koronavírus tekintetében mindenkinek tennie kell a saját dolgát a legjobb tudása szerint, és meg kellene fontolni egy karanténtörvény alkotását, továbbá Kásler Miklós miniszter távozását.
Szijjártó Péter minderre úgy reagált, hogy 2015-ben szembesült Európa és Magyarország az EU történetének legsúlyosabb kihívásával, az illegális migrációs folyamatokkal. Most az EU mintha meg lenne lepődve azon, ami történik török-görög határon, holott a török elnök folyamatosan nyíltan beszélt a szándékairól – közölte. Hozzátette: mára az EU álláspontja lett az, amit mások, így Magyarország már régóta hangoztatott. Hangsúlyozta: megvédjük Magyarország határát, senki nem léphet be illegálisan az ország területére.
KDNP: Meg kell védeni Európa határait
Harrach Péter közölte: miután Törökország megnyitotta kapuit Európa felé, az európai uniós miniszterek kimondták, amit eddig nem mondtak, hogy Európa határait meg kell védeni a tömeges migrációval szemben. Magyarország ezt már korábban is mondta, de kritikát, rágalmazást kapott érte – mutatott rá. Közölte: a helyben segítés kérdésében Magyarország példát mutatott, ez az érdek mellett kötelességünk is, de a nyugati országok még le vannak maradva ebben az ügyben.
Szijjártó Péter úgy válaszolt, hogy Görögországgal szemben mindenkinek jogos elvárása, hogy védje meg az EU és a schengeni övezet külső határát, „ez nem szorgalmi feladat, hanem kötelező házi feladat”, ezt írják elő uniós szabályok. Biztosítani kell, hogy a schengeni határt csak szabályosan lehessen átlépni – tette hozzá. Kiemelte: Európa és az európai civilizáció biztonsága érdekében a magyar migrációs politikát kell követnie Európának is.
Fidesz: Minden feltétel adott a koronavírus elleni védekezéshez
Selmeczi Gabriella (Fidesz) arról beszélt, hogy minden feltétel adott a koronavírus elleni védekezéshez, a szükséges személyzet, az eszközök és a jogszabályok rendelkezésre állnak. Ugyanakkor ha törvényt kellene módosítani, azt haladéktalanul megteszik – közölte. Hangsúlyozta: közös felelősségünk, hogy ne legyen pánik, ebben minden pártra és a médiára is számítanak. Magyarországon eddig egyedi esetekről van szó, a cél a csoportos megbetegedések kialakulásának megakadályozása – mondta.
Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára közölte: az elmúlt 24 órában nőtt a fertőzöttek száma Európában, szinte minden környező országban megjelent a vírus. A védekezéshez minden feltétel, forrás rendelkezésre áll, és a kormány átfogó intézkedéseket tett – magyarázta. Az államtitkár is köszönetet mondott a védekezésben résztevőknek.
(MTI)