Nincs kegyelem: mostantól egyetlen nagy orosz költő nevét sem viselheti utca Kijevben
Átnevezték az orosz költőkről elnevezett utcákat az ukrán fővárosban.
Egyedül az MSZP-s Mesterházy Attila vélte úgy, hogy a blokkolás hazánknak is komoly károkat okoz, eredménye pedig kétséges.
Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd képviselője közölte, frakciója is elítéli az ukrán nyelvtörvényt és támogatja azt is, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna euroatlanti csatlakozását. De nem biztos, hogy ez beválik – mondta, azt tudakolva, hogy a kormány megvizsgált-e más diplomáciai lehetőségeket, például a lengyelekkel közös fellépést. A jobbikos Brenner Koloman is frakciója támogatásáról biztosította a kormány Ukrajnával kapcsolatos, a kárpátaljai magyarság érdekeit szolgáló lépéseit. Azt kérte, az ukrán külügyminiszter magyarországi tárgyalásain az ellenzék is vehessen részt.
A szocialista Mesterházy Attila elmondta, az MSZP-frakció is támogat minden konstruktív megoldást, amely a magyar kisebbség helyzetén javíthat. A politikus – aki a NATO parlamenti közgyűlés elnöke is – felhívta a figyelmet arra, hogy a szomszédos állam euroatlanti csatlakozásának blokkolása komoly károkat okoz a magyar kormánynak és Magyarországnak, eredményessége pedig eddig kétséges. Ugyanannyi eredményt ért el Magyarország eddig ezzel, mint a lengyelek, a románok háttérdiplomáciával – értékelt.
A Demokratikus Koalíció képviselője, Arató Gergely üdvözölte, hogy a kormány visszatért a konstruktív tárgyalások útjára. Azt firtatta, miért nem kötötték meg a tíz éve már készen lévő magyar-ukrán nyugdíjegyezményt. Hozzátette: ez a szerződés véget vetett volna annak a szégyenteljes biznisznek, hogy zömmel nem magyar állampolgárságú ukrán polgárok fiktív magyarországi lakcím létesítésével magasabb magyar nyugdíjhoz jutnak. Az LMP-s Keresztes László Lóránt közölte, frakciója szerint nem túlzó eszköz Ukrajna euroatlanti csatlakozásának blokkolása a kárpátaljai magyarok jogainak biztosítása érdekében. Akkor akarjon csatlakozni egy ország az EU-hoz, ha érvényesíti a legfontosabb alapértékeket – hangoztatta.
Juhász Hajnalka, a KDNP képviselője elmondta, 71 magyar oktatási intézmény és közel 16 ezer magyar nyelven tanuló diák sorsáról van szó. Nem többlet-, hanem szerzett jogok biztosításáról van szó – mutatott rá. A fideszes Barcza Attila megköszönte, hogy a kormány kiáll a magyarok jogainak védelme érdekében nemzetközi színtéren is. Felhívta a figyelmet arra, hogy míg Magyarország betartja, Ukrajna nem tartja be a magyar-ukrán alapszerződést, amely garantálja a kisebbségi jogokat. Hozzátette: a nyelvtörvény, az oktatási és egyéb magyarokat sújtó intézkedések miatt Magyarország nem tudja támogatni Ukrajna euroatlanti integrációját. Ennek támogatásához mindenképpen változásra van szükség – hangoztatta.
(Mandiner, MTI)