Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
16 százalékkal bővült egy év alatt a vállalati hitelállomány Magyarországon, de a kkv-szektor és a magánszemélyek is kezdenek eladósodni.
Hihetetlen ütemben adósodnak el a magyarok – írja a Portfolio.hu. A portál az MBN adatait ismertette, mely alapján 2018 és 2019 júniusa között 16 százalékkal bővült a vállalati hitelállomány, de a kkv-szektoré 13, a háztartási hitelek pedig több mint 8 százalékkal nőttek.
Nagy Tamás, az MNB főosztályvezetője sajtótájékoztatón ismertette a Hitelezési folyamatok elemzésének legfrissebb kiadványát. A főosztályvezető azt mondta, az MNB, a „reálgazdasági folyamatok alakulására tekintettel” nem tekinti túlfűtöttnek a hitelbővülés jelenlegi dinamikáját, ez inkább a régiós felzárkózáshoz járulhat hozzá. A magyar vállalatok a második negyedévben kiemelkedő mértékű, 435 milliárd forint értékű hitelt vettek fel. Ez nemzetközi összevetésben is kiemelkedő, és a bankok háromnegyedének várakozásai szerint a hosszú távú hitelek iránti kereslet erős marad. Ehhez hozzájárul a növekedési hitelprogram fix hitelkonstrukció bevezetése, 2019 első félévében 135 milliárd forint értékben kötöttek nhp fix szerződéseket.
A háztartási hiteltranzakciók éves értéke közel 500 milliárd forint volt, ebből 170 milliárd forint 2019 második negyedévében történt, ami 8 százalékos növekedést jelent.
A lakáshitelek 20, a személyi kölcsönök 36 százalékkal nőttek; előbbi körülbelül a négyötöde a válságot megelőző, 2008-as szintnek. A Portfolio.hu ugyanakkor azt írja, a jelenlegi hitelkonstrukcióban a szabályok mértéklik a túlzott eladósodás kockázatát, és ösztönzik a lakosság kamatkockázati kitettségének csökkentését.
Az új hitelkibocsátás éves összevetésben 26 százalékkal nőtt, a legalább tíz évre kamatfixált hitelek aránya pedig 20-ról 50 százalékra nőtt egy év alatt.