Tovább tart a fogyasztói árak növekedése

2019. július 09. 09:28

Az élelmiszerek drágulása okozta a maginfláció növekedését.

2019. július 09. 09:28

A fogyasztói árak átlagosan 3,4 százalékkal voltak magasabbak júniusban az egy évvel korábbinál, májushoz viszonyítva az árak átlagosan 0,2 százalékkal csökkentek – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Az év első hat hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 3,5 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest.

A szezonálisan kiigazított maginfláció 3,8 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, és 0,2 százalékkal nőtt májushoz képest. Az elmúlt egy évben a szeszes italok, dohányáruk, és az élelmiszerek ára emelkedett jelentős mértékben.

Májusban 3,9 százalékos volt a fogyasztói árak növekedése az előző év azonos időszakához képest; a lassulást két fő tétel okozta, az üzemanyagok árának csökkenése, illetve a dohánytermékek jövedéki adójának bázisból való részbeni kiesése – mondta az adatok ismertetésekor Quittner Péter, a KSH osztályvezetője.

(MTI)

Összesen 58 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Korrupt Kornél
2019. július 09. 14:44
nagy a sírás... de érdekes módon másoktól pedig sajnálja. A mezőgazdaságban dolgozók pedig adják már nekik ingyen az árujukat. Meg kellene már érteni, hogy egy fizetésemelés is áremeléssel jár. Egy példa: a sertéshús áfája lement 5%-ra. Érezhető, látható is volt az üzletekben. Aztán a minimálbért szépen fel kellett emelni. Nos, ha kis vágóhíd, mondjuk 50 emberrel csak a minimálbér szintjére emel, ez akkor is áremeléssel jár. És ezt nem lehet másként megoldani, mint áremeléssel. Kezdődhet a sírás minő disznóság. Drága a gyümölcs... az! De a permetszerek, víz, a z emberi munka már emelte is az árakat. Valahogy így működik ez, nem sírni kellene azoknak, akik a fizetésemelést kapják rendületlenül.
szandi-mandi
2019. július 09. 12:59
Engem nem érdekel a népszerűség és a politikai kommunikáció, ezért nyugodtan leírhatom a véleményemet: az 5 % alatti infláció jó a gazdaságnak, gyorsabb növekedést tesz lehetővé, továbbá ezáltal a pozitív %-ú kamatszint a monetáris politikának is nagyobb mozgásteret biztosít. Szóval makrogazdasági szempontból ez a 3-4%-os infláció inkább jó, mint rossz. (Persze nincs öröm üröm nélkül.) Ez van skacok.
Nannyó
2019. július 09. 11:57
Jelentem, tíz perce voltam egy pesti üzletben, 2400 Ft egy kiló cseresznye. Meg a meggy is. :(
Berecskereki
2019. július 09. 11:14
A fogyasztói árváltozással együtt kell értékelni a jövedelem változást. A fogyasztói árak változását elsősorban piaci tényezők határozzák meg. A kereslet és a kínálat viszonya. Növekvő bérek mellett növekszik a kereslet. Kedvezőtlen időjárási viszonyok között kisebb a kínálat, s ha stagnál, vagy nagyobb mértékben nő a kereslet, akkor ez maga után vonja az árak növekedését. Ez tapasztalható most is a szezonális fogyasztási cikkeknél. Az átlagos jövedelmek meghaladják az átlagos árnövekedést, amely viszont pozitív jelenség.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!