Uniós csúcsot tartanak az EP-választások után

2019. május 03. 14:11

A szavazás eredményét vitathatják meg és azt, hogy Juncker után ki legyen a Bizottság következő elnöke.

2019. május 03. 14:11

Az Európai Unió tagországainak vezetői május 28-án, két nappal az európai parlamenti választásokat követően csúcsértekezleten vitathatják meg a szavazás eredményét, továbbá azt, hogy ki lehet az Európai Bizottság elnöke a következő öt évben.

Uniós források pénteki tájékoztatása szerint a csúcstalálkozót várhatóan Brüsszelben tartják majd. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke május 9-én, a tagországok állam-, illetve kormányfőinek a romániai Nagyszebenben tervezett rendkívüli csúcsértekezlete alkalmával jelentheti be a következő találkozót – közölték az idézett források.

Mint emlékeztettek, a legutóbbi, 2014-es választásokat követően tartott csúcstalálkozóhoz hasonlóan az uniós tagországok vezetőinek ismét lehetősége nyílik arra, hogy az EP frakcióinak csúcsjelöltjeiről vitázzanak.

Az Európai Parlament új összetételében július 2-án ül össze, hogy felszólítsa az Európai Tanács tagjait, hogy jelöljék ki, a leköszönő bizottsági elnök, Jean-Claude Juncker utódját a legtöbb szavazatot szerzett pártcsalád vezető jelöltjei közül. Az EP-választást május 23. és 26. között tartják az Európai Unió tagországaiban.

Az előző, 2014-es EP-választáson Jean-Claude Juncker volt a legtöbb szavazatot szerző Európai Néppárt (EPP) listavezetője. Az uniós tagországok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács ezért őt jelölte az Európai Bizottság elnökének, az Európai Parlament pedig meg is választotta a tisztségre.

A csúcsjelölti rendszer automatikus alkalmazását – amely már legutóbb is vitákat váltott ki – azonban több tagállam is elveti, mivel az EU alapszerződése értelmében az Európai Tanács hatáskörébe tartozik a jelölt megnevezése az Európai Bizottság élére, akiről aztán az Európai Parlament feladata szavazni. A csúcsjelöltek megnevezésével viszont a pártok gyakorlatilag kész tények elé állítják a tagállamok vezetőit.

A május végi EP-választások legesélyesebb csúcsjelöltjei között van Manfred Weber néppárti EP-képviselő, valamint az Európai Szocialisták Pártja (EPS) jelöltje, Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke.

(MTI)

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Takita
2019. május 03. 23:52
Az Európai Uniót a tagországok alkotják. Logikus ,hogy a tagországok képviselői alkothatják az elvileg legfőbb döntési fórumot az Európai Tanácsot. Ezek a képviselők legitimek, hiszen képviselői jogukat egy demokratikus alapon megválasztott parlament biztosítja. Ezzel szemben az Európai Parlament gyakorlatilag értelmezhetetlen. Minek egy parlament egy nem létező országnak,egy nem létező nemzetnek? Az egész csak a Frank-újbirodalom eszköze. Legfeljebb egy szövetségi gyűlés lehetne. Ezzel szemben egyre több hatalmat harcol ki.
Lombi
2019. május 03. 22:29
(Uniós)csúcsra járatják a hülyeséget.
KannibálTatárÚr
2019. május 03. 17:54
Meg kell szüntetni a felesleges EB-t. Ugyanúgy az EP-t is. A határozatokat hozzák meg az Európai Tanácsban és legyen alájuk rendelve egy végrehajtó szervezet, amelyik végrehajtja az ET döntéseit. Ha valamelyik tagország nem ért egyet a tanács döntésével, arra az országra ez nem vonatkozna. A Bizottság és a Parlament felesleges, de nagyon jól fizetett emberek gyülekezete. A végrehajtó szervezet praktikusabb, hatékonyabb lenne és nem diktálhatna a Tanácsnak.
zakar zoltán béla
2019. május 03. 17:53
polip polop?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!