Magyarország jobban fog teljesíteni az EU szerint

2019. május 07. 14:02

Előrejelzésében Brüsszel arra figyelmeztet, hogy a bővülés mellett a túlfűtöttség jelei is mutatkoznak.

2019. május 07. 14:02

Javította a magyar gazdaság idei és jövő évi növekedési előrejelzését az Európai Bizottság kedden közzétett tavaszi prognózisában, amelyben azonban arra is figyelmeztetett, hogy egyre több jele van a gazdaság túlfűtöttségének. A bizottság gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának (Ecfin) elemzői Magyarország hazai össztermékének (GDP) idei növekedési ütemét a tavaly őszi gazdasági előrejelzéshez képest 0,3 százalékponttal, 3,7 százalékra emelték, a jövő évit pedig 0,2 százalékponttal, 2,8 százalékra.

A magyar gazdaság tavaly 4,9 százalékkal bővült, jóval meghaladva a bizottság által ősszel előrejelzett 4,3 százalékot. A brüsszeli bizottság rámutatott: egy erős 2018-as év után a magyar gazdaság növekedése elérni látszik határait, és veszíthet lendületéből, a kapacitáskorlátok ugyanis behatárolják a belső kereslet további bővülését, miközben a külső kereslet visszafogott. Prognózisuk szerint a beruházások növekedése mérséklődni fog a következő években, az állami beruházások szintje idén tetőzik, összhangban a választási ciklussal és az uniós források fokozott felhasználásával. Az eszközberuházások mértéke erősödni fog, jórészt néhány nagy külföldi finanszírozású ipari projektnek köszönhetően.

A háztartások jövedelmének és fogyasztásának növekedése enyhülni fog a foglalkoztatottság lassabb bővülésével párhuzamosan. Az alacsony munkanélküliségi adatok, a további minimálbér-emelések nyomán pedig a bérek várhatóan nagyobb mértékben fognak növekedni, mint a termelékenység. Eközben a háztartások jövedelmük egyre nagyobb hányadát költik majd lakhatásra az emelkedő ingatlanárak és a kormány demográfiai programjának keretében nyújtott támogatások miatt.

Visszafogott lesz a kivitel

A kivitel visszafogott marad Magyarország több kulcsfontosságú exportpiacának lassú növekedése miatt. Az ipar és a szolgáltatások terén létrejött új kapacitások növelik az ország exportpiaci részesedését, a költségek versenyképességének visszaesése viszont ezt részben ellensúlyozza.
Az erős belső kereslet magasan fogja tartani az importnövekedést, ami a folyó fizetési mérleg hiányát eredményezi 2019-ben és 2020-ban. Az előrejelzés szerint a munkanélküliségi ráta a tavalyi 3,7 százalékról idén és jövőre 3,5 százalékra csökken, miközben a foglalkoztatottság 2019-ben nagyjából 1,4 százalékkal, 2020-ban 0,4 százalékkal növekedhet.

A kockázatok kiegyensúlyozottak a bizottság szerint: a feszes hazai munkaerőpiac akár még magasabb bér- és fogyasztásnövekedést is fenntarthat, a külső tényezők azonban lefelé mutató kockázatot jelentenek. Mint írták, a túlfűtött gazdaság, és azon belül a fajlagos munkaerőköltségek és a fogyasztás gyors növekedése fokozza az inflációt. Az európai uniós tagországok inflációs mutatóinak összehasonlíthatóságát biztosító harmonizált fogyasztói árindex (HICP) idén 3.2 százalékra nő majd éves átlagban a tavalyi 2,9 százalékhoz képest.

Az Ecofin elemzői arról számoltak be, hogy az államháztartási hiány a kedvező makrogazdasági környezet dacára a GDP 2,2 százalékát tette ki tavaly Magyarországon. Bizonyos adócsökkentések ellenére mindazonáltal viszonylag gyorsan nőttek az adóbevételek, elsősorban a nominális bevételek és a fogyasztás emelkedésének köszönhetően. Az előrejelzés szerint a költségvetési hiány idén a bruttó hazai termék 1,8 százalékára fog csökkenni, nagyobb változások híján jövőre pedig 1,6 százalékra, még annak ellenére is, hogy a demográfiai helyzet javítását célzó kormányzati intézkedések 2019-ben a GDP 0,1 százalékával, míg 2020-ben a 0,5 százalékával járulnak hozzá majd a deficithez. Az államadósság tavaly a GDP 70,8 százalékára mérséklődött, és a csökkenő trend folytatódni fog, ugyan lassabb ütemben. Idén 69,2 százalék, jövőre 67,7 százalék várható a tavaszi bizottsági prognózis szerint.

Növekedni fog az EU GDP-je

Európa gazdasági növekedése, noha mérsékeltebb ütemben, immáron hetedik éve tovább folytatódik 2019-ben, a GDP várhatóan minden uniós tagállamban növekedni fog – közölte Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa Brüsszelben, az uniós bizottság kedden közzétett tavaszi gazdasági előrejelzését ismertetve.

Moscovici elmondta, a globális bizonytalanságok továbbra is kedvezőtlen hatást gyakorolnak az európai gazdaságra, az egyes tagországok gazdaságának eddigi dinamikája, előremutató eredménye azonban segíti az egész európai gazdaságot. Jövőre várhatóan újra lendületbe jön a gazdasági növekedés – közölte.

(MTI)

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dmnr
2019. május 08. 07:40
Azért az egészben továbbra is a lényeg, hogy 2010-es kormányváltás, majd MNB vezérváltás kellett ahhoz, hogy az ország növekedési pályára álljon át, amit a külső piaci elemzők, az EU, az IMF , a Világbank eleinte sehogy se akart elismerni, most már nem tudják elsumákolni, hogy az ország végre felfelé halad a kormánynak köszönhetően, de valami rosszat mindig kell mondani, nehogy már csak pozitív kicsengése legyen. Az ország eddig kizárólag a Fidesz kormányok alatt volt képes növekedni, fejlődni, de ez nemzeti, tehát sose lehet elismerni nyíltan. Az elmúlt 9 évben látszik, hogy minden úgy zajlott, ahogy anno Orbán Viktor leírta: - először stabilizáltak: megállították a zuhanást amit a ballib okozott (különadók bevezetése, devizahitelek átváltása, eladósodott önkormányzatok kimentése, stb) - majd nekirugaszkodtunk: megfelelő törvények, gazdasági ösztönzők elfogadása, az alapozás. - most pedig már sok-sok éve a folyamatos fellendülés zajlik, és ahogy egyre több pénz marad a kasszában, egyre több mindenhez nyúlnak hozzá: sorra kerül az egészségügy, oktatás, tudomány, stb. Az legyen a legkisebb bajunk, ha munkaerőhiány van. Ez emeli a munkavállaló ázsióját, tárgyalási erejét.
balbako_
2019. május 07. 18:38
Minden évben alábecsülik aztán módosítják. Kéne oda néhány szakember akik képesek eltalálni a tényszámokat.
harcimarci
2019. május 07. 16:43
Ezt is megértük, magyar gazdaságról azt írják le elemzők, hogy túlfűtött.... utoljára a dübörgő kínai gazdaságról írták ugyanezt. a 2000-es években, amikor 10% felett bővült a gazdaságuk évente..... Nálunk ekkor pattogtatta az ostort Gyurcsány a jobbra érdemes pannon pumának....
Libraman
2019. május 07. 15:46
Túlfűtöttség! Meg édesanyátoknak a ........
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!