Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A magyar pénzügyminiszter a gazdaságban elért sikerekről beszélt napirend előtti felszólalásában.
A magyar gazdaság jobban teljesít, és ezt már ott is elismerik, ahonnan korábban a legkeményebb kritikát kapta az ország – mondta a pénzügyminiszter napirend előtt azzal kapcsolatban, hogy mindkét nagy hitelminősítő is jobb besorolást adott Magyarország hosszú távú adósság-besorolásának.
Varga Mihály hangsúlyozta, hogy a Standard and Poor's, valamint a Fitch Ratings által előre jelzett tendenciák egybeesnek a kormány várakozásaival, megjegyezte ugyanakkor, hogy nem a külső szereplők véleménye a fontos, hanem az, hogy a gazdaságpolitikai átalakítások eredményre vezessenek.
Felhívta a figyelmet a statisztikai hivatal adataira is, miszerint tavaly az utolsó negyedévben is 5 százalékkal bővült a magyar gazdaság, miközben az eurózóna vagy éppen Németország bővülése lassult ezalatt. Magyarország ezzel az uniós országok között és a térségben is az élmezőnybe tartozik – mutatott rá.
Közölte, a tavalyi, 4,8 százalékos növekedést az ország a szocialista kormányok által tapasztalttal ellentétben nem privatizációval érte el, hanem olyan gazdasági pályával, amely minden szektorban növekedésre törekszik. Szólt arról, hogy az államadósság 83 százalékról 71 alá csökkent, miközben a foglalkoztatottak száma 4,5 millióra emelkedett a 2010-es 3,8 millióról. A munkanélküliségi ráta 3,6 százalékos, ezzel Magyarország a legjobb négy ország között van az unióban.
Tavaly több mint 11 százalékkal emelkedtek a bruttó bérek, az infláció pedig 3 százalék alatt maradt – folytatta –, vagyis a gazdaság eredményei az átlagemberek számára is érzékelhetők. A pénzügyminiszter a feladatok közé sorolta a versenyképesség növelését, a foglalkoztatás további bővítését, az adósságcsökkentést folytatását és a családok megerősítését.
(MTI)