Az EP-választás közeledtével eltávolodtak egymástól a baloldali pártok és a Jobbik szavazói a Publicus felmérése szerint.
Az EP-választás előtt kölcsönösen kiszeretnek egymásból a balpártok és Jobbik szimpatizánsai – legalábbis egy friss, Népszava megbízásából készített Publicus-felmérés szerint.
Januárban a választók 59 százaléka, februárban pedig már a 63 százaléka gondolta, hogy a közös listával az ellenzék sikeresebben venné fel a versenyt a Fidesszel az EP-választáson. Ezzel szemben egyre kevesebben értenek egyet azzal, hogy közösen induljanak az ellenzéki pártok –januárban a megkérdezettek 52 százaléka, februárban már csak 47 százaléka nyilatkozott így – írja a Népszava.
Az adatok közti ellentmondást egyrészt a Fidesz által mozgósított szavazók okozhatják, akiknek kétharmada elutasítja a közös listát. Másrészt a Jobbik bejelentése, miszerint senkivel sem szeretne az EP-választáson együtt indulni, szintén befolyásolhatta a szavazók véleményét az ellenzéki térfélen.
A Jobbik szavazóinak 66 százaléka gondolja úgy, hogy a Jobbiknak részt kell vennie az ellenzéki összefogásban akkor, amikor belpolitikai tétje van a meccsnek, az EP-választáson viszont nyugodtan indulhat külön. A párt szavazóinak 70 százaléka ezzel együtt úgy gondolja, a Jobbik külön indulásával elvész annak a lehetősége, hogy az ellenzék mandátumok tekintetében felülmúlja, de legalább megszorongassa a Fideszt.