A kormánynak szembe kell néznie a klímaváltozás negatív hatásaival és mellébeszélés helyett sürgősen cselekednie kell a károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében – mondta hétfői sajtótájékoztatóján Schmuck Erzsébet, az LMP frakcióvezető-helyettese.
Az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának elnöke "lejárt szavatosságúnak" nevezte a nemrég elfogadott éghajlatváltozási stratégiát, az ugyanis szerinte idejétmúlt helyzetértékelésen alapszik, és nem tartalmaz konkrét célokat, határidőket, felelősöket vagy forrásokat. A stratégia még 2014-ben készült, amikor Magyarországon még csökkent a szén-dioxid-kibocsátás, az ugyanakkor 2015 óta folyamatosan emelkedik, évente 6 százalékkal – mutatott rá Schmuck Erzsébet.
A klímaváltozás káros hatásai közé sorolta a folyamatosan megdőlő melegrekordokat, az alacsony vízállást, az erődtüzeket, számos új kórokozó, kártevő megjelenését.
Mindezek ellenére – folytatta – a kormány nem a megoldást, csak a kibúvókat keresi. Szerinte minden vízügyi beruházás szembemegy a vízgazdálkodási stratégiával, elhanyagolják a tározást, miközben a kormány lehetővé kívánta tenni a felszín alatti vízkészlet „lerablását". Sérelmezte, hogy a kormány "elszabotálta" az uniós források felhasználását a házak energetikai korszerűsítésére, de a problémák közé sorolta az erdőpusztulást is.
A politikus kérdésre bírálta a nemzeti konzultációt, mondván, az nem valódi párbeszéd az emberekkel. Azt javasolta: az LMP paksi bővítéssel kapcsolatos kérdéseit is tegyék fel az embereknek.
(MTI)