Kovács Zoltán: Praktikusabb az osztrák migrációs javaslat, de még messze nem elfogadható

2018. október 19. 08:55

Sebastian Kurz osztrák kancellár szerint mindegyik tagállamnak hozzá kellene járulnia a migrációs helyzet kezeléséhez, de nem feltétlenül menekültek befogadásával, erről ugyanis nincs konszenzus.

2018. október 19. 08:55

Kovács Zoltán kormányszóvivő szerint az Európai Unió (EU) soros elnöki tisztét betöltő Ausztria migrációs javaslata praktikusabb, közelebb áll a valósághoz, de az még messze van, hogy „elfogadható körvonalat kapjon”.

Kovács Zoltánt az európai uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozójáról kérdezték az M1 aktuális csatornán csütörtök este. A kormányszóvivő kiemelte: létezik, megszervezhető, hatásos határvédelem nemcsak a szárazföldön, hanem a tengereken is. Hozzátette: azonban van egy olyan – elsősorban Brüsszelből, illetve Németországból támogatott – törekvés is, amely a migráció legalizálását célozza.

Közölte: a csúcson nem született megegyezés, nem is fog sikerülni megegyezni azokkal a feltételekkel, amelyekkel most nekiveselkedtek; ezek között említette a közös határvédelmet és a menekültügyi ügynökség létrehozását. Szavai szerint ezek nyilvánvalóan sértik a tagállamok szuverenitását, ráadásul nem járulnának hozzá hatékonyan a határőrizethez.

A magyar kormány három éve mondja, hogy szolidáris Európával, hiszen betartja a szabályokat, márpedig a határok megvédése kötelesség és elemi érdek – hangsúlyozta Kovács Zoltán. Jelezte: az erre fordított költségekre az EU „még egy vasat nem adott”; hiába ítéltek meg 30 millió eurót, az nem érkezett meg. Kitért arra is, hogy ha többségi szavazással vinnék keresztül az európai parlamentben a menekültügyi reformot, az ellentmondana az alapszerződésnek, mert a határvédelem és a migráció nem közösségi, hanem tagállami hatáskörbe tartozó terület.

A csúcstalálkozón bennfentes források szerint Sebastian Kurz osztrák kancellár úgy fogalmazott: az EU-nak a „kötelező szolidaritás” koncepcióját kellene alkalmaznia, mindegyik tagállamnak hozzá kellene járulnia a migrációs helyzet kezeléséhez, de nem feltétlenül menekültek befogadásával, erről ugyanis nincs konszenzus.

(MTI)

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich
2018. október 19. 11:30
Kurz (vagy Kuruz, Kuruc?) = kettősbeszéd
pesti051
2018. október 19. 11:19
Az EU jelenlegi állapotában a "közös európai megoldás" olyan vágyálom, mint a fából vaskarika, az amit a kvótapártiak akarnak, az egy egységes nemzetállamban lehetséges, ahol a nemzeti parlament törvényben szétosztja a megyék, tartományok között a bevándorlókat, akiket befogad, és ÁLLAMPOLGÁRSÁGOT ad nekik, és onnan kezdve például az adott állam akár kártérítési felelősséggel is tartozik polgára cselekedeteiért egy idegen állam felé. Az EU-ba bejövők például milyen állampolgárok lesznek ? Mert olyan, hogy "európai állampolgár" nem létezik ? Ahol belépett az EU-ba ? Vagy ahol lakik ? Vagy ahol regisztrálták ? Pl. Egy bevándorló, akit nem lehet beazonosítani honnan jött, de mondjuk Röszkén jött át, Németországban lakik, és Belgiumban okozott károkat, azt ki téríti meg ? Magyarország, Németország, Belgium, vagy a kideríthetetlen származási országa ? A kvóta szerint elosztottaknak például a befogadó országnak állampolgárságot kell adnia ? Az egész ezer sebből vérzik, úgy marhaság a "közös európai megoldás" ahogy van.
Pelso j.
2018. október 19. 11:04
Nocsak, simulni akartok az osztrákhoz, legalább egy érdemi szövetséges legyen?
hbond
2018. október 19. 10:10
Nagyon egyszerű: akinek szüksége van erőltetett migrációra, az fogadja a repterén és fizesse az összes felmerülő kiadást.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!