Financial Times: a munkaerőhiány miatt fogy a lendület a közép-európai EU-gazdaságokban

2018. augusztus 27. 13:00

A londoni napilap szerint a munkaerőhiány miatt „fogy a gőz" a térségi gazdaságokból.

2018. augusztus 27. 13:00

A közép-európai EU-gazdaságokban, köztük Magyarországon kialakult munkaerőhiány miatt „fogy a gőz" a térségi gazdaságokból – áll a Financial Times hétfői térségi elemzésében.

A londoni gazdasági napilap online kiadásán megjelent írás szerint a térségi „boom" egyelőre folytatódik, a régiós gazdaságok az idén várhatóan 4 százalék körüli ütemben növekednek, ám a munkaerő-kínálati kapacitás már a határaihoz közelít. Eurostat-adatokat idézve a Financial Times kiemeli: a júniussal zárult három hónapban a magyar iparvállalatok 86,6 százaléka jelezte, hogy a következő negyedévben a munkaerőhiány korlátozni fogja termelésüket. A vizsgált térségen belül ez a legmagasabb arány: Lengyelországban az ipari cégek 49,7 százaléka, Csehországban 43,2 százalékuk tett közzé hasonló előrejelzést, de e két országban is a kétszeresére emelkedett ez az arány az elmúlt két évben.

Az elemzés szerint ebben a környezetben „dühödt marakodás" alakult ki a munkaerőért, és ez Magyarországon az idei első negyedévben 10 százalékkal, Csehországban 9 százalékkal, Szlovákiában 8,5 százalékkal, Lengyelországban 8 százalékkal növelte a munkaköltségeket az egy évvel korábbi szinthez képest.

A Financial Times szerint a munkaerőhiány a térség gazdasági sikereinek és demográfiai folyamatainak együttes következménye. A lap idéz egy ENSZ-előrejelzést, amely szerint Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia összesített lakossága a tavalyi 64 millióról 2050-ig 55,6 millióra, hozzávetőleg 13 százalékkal csökken. Az idézett ENSZ-tanulmány szerint ugyanebben az időszakban a világ egyetlen más térségében sem várható a lakosságszám ennél gyorsabb visszaesése, bár egyes országokban, például Japánban a világszervezet még meredekebb csökkenéssel számol. A lap szerint Magyarország ugyanakkor a munkapiaci részvétel ösztönzésével próbálja növelni a munkaerő-kínálatot.

Kovács Zoltán kormányszóvivő a Financial Timesnak kijelentette: a magyar kormány véleménye szerint gazdasági előnyök származnak abból, ha egy ország a saját lakosságára, a saját önazonossági környezetére támaszkodik. Kovács Zoltán hozzátette: a kormány nem kíván bevándorlókat alkalmazni sem a demográfiai, sem/vagy a munkapiaci helyzet megoldására.

(MTI)

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
12345
2018. augusztus 27. 18:09
nem az össz gazdasági növekedés a lényeg, hanem, hogy a magyar családok jobban élhessenek. Ez a kettő nem azonos. Ha holnap Afrika teljes lakossága átköltözik Magyarországra és csak napi 10 perc dolgozik mindenki, akkor lehet, hogy a magyar gazdaság a többszszöröse lenne méretben, az élet mégis sokkal rosszabb lenne.
Google
2018. augusztus 27. 15:00
Azt leirni, hogy 1,5 millio ember _hagyta el_ Magyarorszagot, nem tudjak, ezert az jott ki nekik, az is jo lesz es demoralizalo, ha azt nyomatjak, ennyien hagynak el Magyarorszagot. Ennek ki tud utanajarni, hat ugye, hogy senki? De azoknak, akik ezeket a kijelenteseket teszik, tetszik ez a hasrauteses szam, tomegpszichozist indithat el, mindegy, csak nagyot szoljon! Ellensegei ennek az orszagnak, az bizonyos.
marós
2018. augusztus 27. 14:37
A migránsokból nem egyhamar lesz munkaerő, más megoldás után kell nézni.
Mr.Falafel
2018. augusztus 27. 14:37
Némi kárörömöt érzek ki a hanyatló nyugati kultúra jeles médiuma írásából.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!