Itt vannak a számok: így működik a rezsicsökkentés
Bár a rendszert több kritika éri, a számok nem hazudnak,: az áram- és a gázrezsi egy friss felmérés szerint is Magyarországon a legalacsonyabb az Európai Unión belül.
Schmuck Erzsébet kifogásolta, hogy a kormány nem tudta megállítani a bérválságot, a társadalom szétszakadását, és a támogatásokkal a multiknak kedvez.
Az LMP irányváltást sürget a gazdaságpolitikában, képviselőik szerint ugyanis olyan gyorsan nő a szegénység és emésztjük fel a természeti erőforrásainkat, hogy az már nemcsak a felnövekvő nemzedékeket, hanem a jelen időseinek életét is kockára teszi.
Schmuck Erzsébet pénteki budapesti tájékoztatóján, értékelve a jövő évi költségvetési javaslatot, a fenntarthatóság szempontjainak figyelembe vételét szorgalmazta, és sok lábon álló, a hazai kis- és közepes vállalkozásokra építő gazdaságot tartott szükségesnek. Mint arra rámutatott, válság esetén az emberek elsőként az új autókról mondanak le, a magyar gazdaság pedig jelentősen kitett az autóiparnak és a multiknak, emiatt nem „válságálló”.
Kifogásolta, hogy a kormány nem tudta megállítani a bérválságot, a társadalom szétszakadását, és a támogatásokkal a multiknak kedvez. Bár a családi adókedvezmény ugyan emelkedik, a családi pótlék összege kilenc éve stagnál, ahogy az oktatás és az egészségügy színvonalának emelkedése sem várható jövőre – értékelt. Szerinte a bérek helyett a természeti erőforrások használatát kellene magasan adóztatni. Képviselőtársa, Csárdi Antal kijelentette: a Fidesz azt teszi a magyar társadalomban, amit az uniós források jövőbeli elosztásánál kifogásol, vagyis a szegényekből elvesz és odaadja a gazdagoknak.
A politikus érdemi családtámogatást, a közszféra béreinek jelentős növelését és olyan lakáspolitikát szorgalmazott, amely mindenki számára elérhetővé teszi az otthont. Megerősítette, hogy újabb krízis közeleg a világgazdaságban, amelynek a magyar gazdaság nem tudna ellenállni. Szerinte ezért a kutatás-fejlesztés forrásait kellene jelentősen növelni. Értékelése szerint ez nem történik meg jövőre, az érintett terület büdzséje még annyival sem emelkedik, amennyivel a tudományos akadémiáé csökken. Az oktatás forrásairól szólva azt mondta: a jelenlegi tízszeresére mondaná azt, hogy talán elég.
(MTI)