A választási rendszerrel nincs baj

2017. december 05. 14:35

Az arányos választási rendszer hatására az ország politikai stabilitása gyengébbé válik.

2017. december 05. 14:35

„Az utóbbi időben Magyarországon is többször felmerült az ellenzéki térfélen, hogy az arányos választási rendszer jót tenne Magyarországnak. A Soros Györgyhöz kötődő Gulyás Márton által létrehozott Közös Ország Mozgalom egy végül kudarcos kampányt is indított a választási szabályok átírása érdekében.

És hogy miért szeretnék ezek a liberális és bevándorláspárti politikai csoportok annyira az arányos választási rendszert bevezetni? Ha megnézzük az arányos vagy arányosított rendszerrel rendelkező országok választási eredményeit, illetve a választásokat követő koalíciós tárgyalások fejleményeit, akkor könnyen rátalálhatunk a valódi mozgatórugóra. Ezekben az országokban ugyanis nagy valószínűséggel bekerül olyan párt a kormánykoalíciókba, amelyek bevándorláspártiak, illetve a Soros által fémjelzett ideológiákat képviselik.

Egy ilyen választási rendszertől ezek a politikai csoportok feltehetően tehát azt várják, hogy Magyarországon is sikerül elérniük azt, amit Németországban is láthatunk: az alapvetően jobboldali értékeket képviselő politikai közösség a hatalomtechnikai alkudozások oltárán feláldozza identitását, és például bevándorláspolitikai kérdésekben enged a zöld, baloldali és liberális oldal nyomásának. Az arányos választási rendszer hatására ráadásul az ország politikai stabilitása is gyengébbé válik.

Így hiába nyilatkozta Angela Merkel a szociáldemokraták tárgyalásra hívása előtt, hogy „stabilitást kell teremtenünk, az emberek ezt várják tőlünk”, az arányosított választási rendszer miatt kialakult pártrendszer véget vetett az eddigi német stabilitásnak.

Nem véletlen tehát, hogy az elmúlt évek válságai láttán a kormányzati stabilitás Európa-szerte felértékelődött. Ez a stabilitás Magyarországon jelenleg megvan, ami ugyan nem önmagában a választási rendszereken múlik, de a stabil kormánytöbbség megszerzése szempontjából a választási rendszer kialakításának módja az egyik legfontosabb tényező.

A Gulyás Márton-féle törekvések ezt a stabilitást kívánják megtörni, amitől azt várják, hogy vagy a Fidesz–KDNP-nek kell koalíciót kötnie más pártokkal, vagy az ellenzék alakít egy szivárványkoalíciót. Mindkét lehetőség végzetes következményekkel járna, hiszen a jelenlegi bevándorláspolitika és nemzetpolitika végét jelentené.”

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1120
2017. december 05. 21:49
Deák "felszopó" Dani felmondja a kötelezőt. Azt, amit minden érettségizettnek (elvileg!) tudni kéne. Csak tudod az a baj, hogy a "stabil kormányzat", mint "erény" mára már csak egy paródiává züllött. Kiderült ugyanis, hogy eme "erénynek" köszönhetően egy olyan párt, amely CSAK EGYSZER győz igen jelentősen, az mindenféle kontroll nélkül építHET ki olyan államot, amilyet csak akar. Szándékosan írtam: "építHET". Minden utálatom ellenére ugyanis tény: a 72%-os mandátumtöbbség birtokában az MSZP-SZDSZ kormány 1994 és 1998 között mégsem tette ezt. Rá is basztak 1998-ban. A "marhák" még ragaszkodtak olyan avitt értékekhez, mint a "demokrácia", a "jogállamiság", a "hatalmi ágak elválasztása"...stb...stb. A pancserek!
Dénia
2017. december 05. 19:13
Persze, hogy nem azon múlik az igazságos választási rendszer, hogy legyen teljesen arányos. Miért lennének már a demokrácia szempontjából értékesebbek a listás pártjelöltek, mint a konkrét egyéni jelöltek, akik konkrét emberek az adott körzet képviseletében, és támogatja őket egy vagy több párt, vagy nem. Megmondom miért. Csak azért, mert most a törmelékpártoknak épp ez az érdekük. Mert tudják, hogy már eleve a körzeteket is elvesztik, és ahol egy fideszes megnyer egy körzetet, ott a vesztesre leadott szavazatok mennek a kukába. Mivel a fideszes győztes nem fogja húsz százalékban képviselni az összes ballib szavazót is, ő a fideszes többséget képviseli százszázalékban. És mivel tudják, hogy az egyéni körzetek majd egészét a fidesz hozza el, ugye ezért van kétharmada negyvenötszázalék listás eredménnyel is, mert a körzeteket mindet megnyeri, ez most éppen nem áll érdekükben. Nem azért, mert az arányos az igazságosabb.
xoltan
2017. december 05. 17:41
Persze. Fidesz vagy nemzethalal. Aki beveszi megerdemli. Az, hogy a fidesz atszabta a valasztasi rendszert az ok, de ha mas probalkozik az veszlyes a stabilitasra. Azt hittem csak eleg szavazatot kell kapni. Eddig ez volt a mantra.
Casus Belli
2017. december 05. 17:31
Nem tudom mit szólna ez a nyikhaj, ha neadjisten most gyurcsánynak lenne kétharmada.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!