Lázár János a csütörtöki Kormányinfón kijelentette: a kvótarendszer bukásra van ítélve, s érthetetlen, miért erőltetik azt. A migráció mellett a Miniszterelnökséget vezető miniszter szólt a közelgő konzultáció témájáról, a magyar munkaerőpiacról és az egészségügyről is.
Migráció, Soros-terv
Lázár a kvótarendszerrel kapcsolatban kijelentette, hogy az „megbukott”, mivel a szeptember 26-i határidőre az Európai Bizottság (EB) által előírt létszám 29 százalékát fogadták be a tagállamok. A tárcavezető kifejtette, hogy az előírt 98 ezer 255-ből 29 ezer 144 migránst fogadtak be az EU-ban. Ez azt jelzi, hogy a közös migrációs intézményrendszer bukásra van ítélve – tette hozzá. Lázár János szerint ez válasz az EB újabb, 50 ezer embert érintő, önkéntes alapú elosztási mechanizmusára is. Érthetetlen, hogy miért erőltetik ezt – vélekedett. A miniszter kiállt amellett, hogy a határok megvédése nemzetállami hatáskör, továbbá megerősítette: a kormány a következő időszakban nem fog részt venni közös migrációs politikában és „természetesen senkit nem fog betelepíteni Magyarországra”.
Döntően a Soros György által ismertetett momentumokra vonatkozik az október elején induló nemzeti konzultáció – erősítette meg Lázár János. A tárcavezető közölte: kérdőív elkészült és hozzáférhető, november elejéig minden magyar háztartásba el fog jutni. A Soros-tervben szerepel évente 1 millió bevándorló befogadása az EU-ba, a határvédelmi rendszerek lebontása, az illegális bevándorlók anyagi támogatása az első két évben 9 millió forinttal, az, hogy enyhébb elbírálás alá esnének az általuk elkövetett jogellenes cselekmények, egy közös uniós ügynökség létrehozása, továbbá a nemzetállamok helyett egy más társadalmi struktúra megvalósítása – sorolta a tárcavezető.
Foglalkoztatottság
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a rendszerváltozás óta soha ilyen alacsony nem volt a munkanélküliség Magyarországon, mint most. Lázár János csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón elmondta, hogy 2017 nyarán, őszén 4,44 millió ember dolgozott Magyarországon. Szerinte ez a szám egy év alatt óriási növekedést jelent úgy, hogy közben 58 ezer fővel nőtt a foglalkoztatás és 40 ezer fővel csökkent a közfoglalkoztatottak száma.