Ellentmondásos érvelések láttak napvilágot a kvótahatározat végrehajtásának kötelező érvényét illetően, a fő kérdés, hogy a határozat szeptember 26-án valóban hatályát veszti-e, vagyis ideiglenes döntésnek minősül-e – mondta Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kedden. Elmondta: az Európai Bizottság (EB) szerint hiába jár le a kvótahatározatban megállapított kétéves időszak szeptember 26-án, azokon a tagállamokon, amelyek azt nem hajtották végre, számon lehet kérni a határozatot, és végre kell velük hajtatni.
Az Európai Bíróság illetékes főtanácsnoka júliusi állásfoglalásában viszont azt írta: a kvótahatározat átmeneti hatálya szeptember 26-án automatikusan megszűnik, amiből az következik, hogy utána az nem végrehajtható – ismertette. Szánthó Miklós kitért arra: a főtanácsnok állásfoglalása abból a szempontból is érdekes, hogy ezt Magyarország és Szlovákia kvótaperben előadott érvelésének cáfolataként írta. Magyarország és Szlovákia egyik érve ugyanis, hogy nem megfelelő eljárási folyamatban hozták a határozatot. A főtanácsnok szerint azonban mivel ideiglenes a hatálya, nem minősül rendes jogalkotási aktusnak, tehát megfelelő eljárásban hozta meg az Európai Tanács a határozatot.
A stratégiai igazgató úgy értékelte: az uniós szervek kelepcébe kerültek. Ugyanis ha a kvótahatározat ideiglenesnek minősül, akkor szeptember 26. után nem kell végrehajtani, „bármit is mondjon a bíróság”. Ha az EB véleménye igaz, és mégis végre kell hajtani, akkor nem ideiglenes döntés, tehát nem megfelelő eljárásban hozták meg, és semmissége miatt nem kell végrehajtani – összegzett.
Bár szeptember elején dönt csak az EB arról, hogy mikor terjeszti az EUB elé tárgyalásra a hazánk elleni kötelezettségszegési eljárás következő fázisát, folyamatosan igyekeznek a Magyarországot szankcionáló eljárás jogosságának a látszatát fenntartani különböző jogon kívüli eszközökkel, például a szolidaritás elvének az emlegetésével – fogalmazott Szánthó Miklós. Mivel a bizottság egyértelműen a retorzió lángpallosaként használja a kötelezettségszegési eljárást, ezért politikai szempontból megjósolhatatlan, mi lesz szeptember 27. után – mondta.