Mélyütés Európa gazdaságának a német és francia válság
Nincsen stabil kormányzás Európa két vezető országában.
Tíz országra kiterjedő közvélemény-kutatást készített a Nézőpont. Ebből kiderül, a közép-kelet-európaiak elutasítják a kvótarendszert, nem ismerik, vagy nem szeretik Soros Györgyöt, és megosztottak, de többnyire pozitívan látják a Magyarország által járt utat.
Közép-Európa tíz államára kiterjedő nagyszabású közvélemény-kutatást készített a Nézőpont Intézet. A kérdések között szó esett az illegális bevándorlásról, Soros Györgyről, és a magyar menekültpolitikáról is. A Németország, Ausztria, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Horvátország, Szerbia, Románia és Bulgária polgárainak bevonásával készült kutatás a Magyar Időkben jelent meg.
A kötelező betelepítési kvótát a megkérdezettek háromnegyede elutasítja, de a kelet-közép-európai országok között ez az arány eléri a 80%-ot is. És bár a németek és az osztrákok megosztottak a kérdésben, a kvótarendszert a csehek és a szlovákok 90% fölötti arányban utasítják el. A kötelező kvótákról a nem EU-tag szerbeket is megkérdezték, ott már „csak” a lakosság 70%-a ellenezné ezt az EU-s intézkedést.
Az illegális bevándorlókat sem szívesen fogadnák be a megkérdezettek: a leginkább elfogadó németeknek is csak a 15%-a támogatná ezt, azonban a legális menedékkérőket a németek 63%-a befogadná. Jellemző adat Németországra és Ausztriára, hogy sokkal inkább befogadnák a legális úton érkező menekülteket, mint kelet-közép-európai társaik.
A visegrádi országokban népszerű a magyar kormány bevándorlási politikája is: a megkérdezettek 53%-a támogatja, míg 27%-a ellenzi Orbánék migrációs politikáját, Németországban és Ausztriában azonban ez fordított: itt a többség nem ért egyet, és csupán 26% támogatja a magyar kormány intézkedéseit.
Soros György megítéléséről is megkérdezte a Nézőpont az európaiakat – ebből kiderül, hogy a legtöbb országban nem ismerik a magyar származású üzletembert. Ez alól Románia jelent kivételt, itt 63% tudott véleményt alkotni Sorosról. Általános trend, hogy Soros tevékenységét többen ellenzik a régióban, mint ahányan támogatják.
A megkérdezettek szerint jó irányba tart ma Magyarország – a 10 ország lakosságának 43%-a szerint hazánk a helyes úton van, 31% szerint pedig nem haladnak jó irányba a dolgok Magyarországon. A románok és a bolgárok kifejezetten pozitívan látják Magyarország helyzetét, de az osztrákok és a németek körében kisebb a pozitív vélemények aránya.