Az ellenzéki pártok egy része szerint Orbán Viktor „letette a fegyvert” szombaton Brüsszelben az Európai Néppárt elnökségi ülésén, mások azt emelték ki, hogy a miniszterelnök elvesztette szövetségeseit, és „elfelejtette” a lex-CEU-t és a civiltörvényt.
Az MSZP közleményében azt írta, „Orbán szégyent hozott Magyarországra és mostanra láthatóan beleragadt saját hazugságspiráljába". A kormányfő már nem tudja, hogy mit hirdessen a plakátokon és mit mondjon a zárt ajtók mögött. „Orbán Viktor vereséget szenvedett és nem először kényszerült fegyverletételre” – tették hozzá.
A szocialisták szerint ahhoz, hogy „az illiberális rezsim bűneinek következményei ne Magyarországot és a magyar embereket sújtsák, le kell váltani az orosz bábként működő Fidesz-kormányt".
Jobbik: Orbán letette a fegyvert
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik alelnöke budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, az Orbán-kormány kapitulált, térdre ereszkedett Brüsszel előtt és kiszolgáltatta Magyarországot egy olyan nemzetközi erőtérnek, amelynek nem lett volna szabad. Szerinte ezt jelzi, hogy a Fidesz-kormány mégis beengedi a migránsokat Magyarországra: olyan 14 és 18 év közötti fiatalokat, akiknek semmi keresnivalójuk nem lenne itt.
A politikus megfogalmazása szerint Orbán Viktor nem tudja megvédeni Magyarországot, „egyértelműen letette a fegyvert”, ezért a Jobbik arra szólítja fel a miniszterelnököt, hogy jövő kedden adjon magyarázatot a „hazaárulására”.
DK: Orbán a szőnyeg szélén
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint az Európai Néppárt szőnyeg szélére állította Orbánt, akiről végképp bebizonyosodott, hogy minden szövetségesét elveszítette. A párt örömmel nyugtázta, „végre az Európai Néppárt is kezdi megérteni, hogy Orbán Viktor már nem csak saját hazáját teszi tönkre, de veszélyes az Európai Unióra nézve is”.
A Liberálisok azzal a címmel adtak ki közleményt, hogy Orbán Viktor vereséget szenvedett Brüsszelben. „A Liberálisok üdvözlik a néppárti elnökség határozott, egyértelmű álláspontját a CEU-törvény, a civil társadalom elleni támadás és és az EU-ellenes uszító, rágalomkampány ügyében. Reméljük, hogy az ülésen elfogadott kemény feltételeket szigorú számonkérés is követi.” – áll a közleményben.
(MTI)