Szijjártó: Fontos az EU egységének fenntartása

2016. július 07. 14:07

Mind Magyarországnak, mind pedig Norvégiának nagyon fontos az EU egységének fenntartása – mondta Szijjártó Péter külügyminiszter csütörtökön Budapesten, miután norvég kollégájával egyeztetett. Hozzátette: hazánk a szuverenista álláspontot képviseli az EU-ban, szemben a föderalistával, és úgy látja, hogy Norvégia az egyik legfontosabb állam az európai energiabiztonság szempontjából.

2016. július 07. 14:07

Mind Magyarországnak, mind pedig Norvégiának nagyon fontos az EU egységének fenntartása – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten, miután norvég kollégájával egyeztetett.

A tárcavezető kiemelte: Magyarországnak azért lényeges ez, mert az unió tagjaként politikai-gazdasági érdeke az EU egységének és erejének megmaradása, Norvégiának pedig a szoros együttműködése miatt az unióval.    

Kifejtette: mindkét országnak fontos a schengeni övezet fenntartása, Magyarország szempontjából kritikus, hogy Schengen változatlan formában túlélje az EU-t érő kihívásokat. Mindezeket a célokat azonban veszélyezteti néhány brüsszeli intézmény politikája, a bevándorlási politika például rendkívül módon veszélyezteti az EU egységét és a schengeni övezet fennmaradását – vélekedett.

Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy a brit népszavazásról is tárgyaltak. Magyarország kifejezetten ellenzi, hogy az EU nyomást gyakoroljon Nagy-Britanniára abban a kérdésben, hogy mikor jelzi az ország a kilépési szándékát – közölte. Úgy látja, Magyarországnak és az EU-nak – és különösen Közép-Európának – az az érdeke, hogy csak akkor induljanak meg a tárgyalások, amikor világos, hogy az unió mit akar elérni a tárgyalásokon.

Magyarország szuverenista

Mint mondta, Közép-Európának komoly érdekei fűződnek ehhez az ügyhöz, a térségnek nem mindegy, milyen szabályozás lesz a gazdasági együttműködés és a külföldi munkavállalók esetében.

Kérdésre elmondta: a britek kilépés szándéka gazdasági és politikai szempontból is gyengíti az uniót. Ma Európában két álláspont ütközik, a föderalista és szuverenista: az előbbi szerint  minél gyengébbek a tagállamok, annál erősebb az EU, az utóbbi szerint viszont erős tagállamok kellenek az erős unióhoz  - magyarázta. Közölte: Magyarország az utóbbi álláspontot képviseli, ahogy Nagy-Britannia is, és kedvezőbb lett volna az EU jövője szempontjából, ha ez a pragmatikus hang erős képviselettel rendelkezett volna az unióban.  

Norvégia az energiabiztonság garantálója

A magyar-norvég kapcsolatokról a tárcavezető közölte: fontos a két ország közötti katonai és gazdasági együttműködés. Az utóbbi tekintetében jelentős előrelépést hozhat, hogy megindulhat a Pick és Gyulai kolbásztermékek és magyar borok exportja Norvégiába.

Szijjártó Péter kitért továbbá az energetikai együttműködésre is, mint mondta, Norvégia az európai energiabiztonság egyik legfontosabb garantálója, valós forrást jelent a diverzifikációhoz. A Mol norvégiai cégének megalapításával megduplázódott a Mol kutatási kapacitása, ami tovább erősíti az energetikai együttműködését.

A külügyminiszter kérdésre azt is közölte: Európa egységét leginkább az veszélyezteti, ha az uniós intézmények olyan politikát folytatnak, amely ellentétes az emberek akaratával. Európa egységét akkor lehet megőrizni, ha az emberek akaratát nem hagyják figyelmen kívül az uniós intézmények, és helyes kikérni a polgárok véleményét. A politikus úgy látja, a magyar kormány a legdemokratikusabb eszközhöz nyúl egy jelentős kérdésben, és furcsa, hogy ma Európában nem természetes, hogy egy ilyen fontos kérdésben az emberek megkapják a döntés lehetőségét.

Sosemvolt kihívások

Börge Brende norvég külügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy az EU-nak olyan nagy kihívásokkal kell szembenéznie, amire korábban még nem nagyon volt példa. Ebben a helyzetben különösen fontos, hogy jó párbeszéd alakult ki Magyarország és Norvégia között.

A norvég tárcavezető a problémák között említette a Brexitet, a nehéz európai gazdasági helyzetet, a déli szomszédság gondjait és a migrációt. Kitért arra, hogy a hétvégén fontos NATO-csúcs lesz, és a szövetség nagy szerepet játszik Európa védelmében. Ugyancsak megerősítette, hogy országa komoly energiaszállítója Európának, a kontinens gázellátásának 20 százalékát adja.

 

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
császár
2016. július 08. 10:01
Na és a világbéke?
rogánszíjgyártó
2016. július 08. 06:51
Egészen pofátlan. Gyűlöli az EU-t, de ha kell szereti, legalábbis szavakban. Igazi amorális futsalos külügyes csicska. Vajon a Questortól mit kapott. Mikor még a V szóvivője volt mindíg érezhető volt a shortolás. Előre tudta mit mond majd a V, amire csökkenni fog a forint árfolyama(leeht, hogy ő mondatta vele) és akkor már csak pénz kellett. 2010-ben még 20 misi volt a bevalott vagyona. 2014-ben már 80 misi,mára ház a Questortól 160misi. Ügyes nem? Ezeket szeretitek fideszesek? Hát legyetek velük boldogok. Nem baj hogy benenteket is át..k..nak?
valmue2,5
2016. július 07. 19:13
Petya, most mi a kurva anyádat üzensz Brüsszelnek?:))))))
ivette33
2016. július 07. 18:49
mintha direkt csinálnák, hogy minden nap nyilatkoznak egy olyat, amivel megalázzák a jobboldali törzstábort :D tegnap Varga Misi a migrációs politikával ma meg ez XDDDDDD
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!