Mit gondol a magyar utca embere Nagy-Britannia kiválásáról és az EU jövőjéről – tettünk fel magunknak az egyszerű kérdést a szerkesztőségben. Tettünk hát egy kört a budapesti Kiskörúton, hogy válaszokat hallgassunk a járókelőktől.
Oszlásnak indul
Elsőként egy negyvenes nő kerül az utunkba, aki számára nem kétséges az összefüggés a Brexit és a migrációs válság között: „Szerintem egyértelmű, hogy miért döntöttek így, hogy a többség miért többség. Ugyanakkor veszíthetnek is ezzel. Én szurkolok, hogy bennmaradjanak, és valahogy rendeződjön, konszolidálódjon ez a migrációs válság, mert ez tragédia. A migránsokat vissza kellene küldeni és ott kéne nekik munkahelyeket meg élhető körülményeket teremteni az európai országoknak. Akkor minden szép és jó lenne, maradhatna minden a régiben”.
Egy idős úr inkább Nagy-Britannia szétesése miatt aggódik, bár az, hogy kik akarnak kilépni az Egyesült Királyságból, okoz némi fejtörést: „Annyiból rossz, hogy ha kilépnek, ott is egy oszlás indul meg. Egy belső dolog volt, hogy le akarnak válni. Nem az észtek, hanem... kik vannak ott északon... Skótok. Legalább háromfelé, ha nem többfelé akarnak”. A következő kijelentéséről végül nem derült ki, meglepetésként vagy esetleg problémaként kell-e értelmeznünk: „Sőt, maga Anglia is egy angol ország, annyira be van központosítva”.
Majd lesz valami
Anya és lánya a következő megszólalók. Az idősebb nő lakonikusan megjegyzi „sajnáljuk”, a fiatalabb részletezi is, hogy nekik nagy pofon a Brexit: „Nem értünk egyet és tartunk tőle, mi lesz most az Unióval. Minket személy szerint is érint, mert a férjem kint dolgozik Londonban, úgyhogy most nem tudjuk, mi lesz. Várunk.”
Egy kutyasétáltató srác személyében Mandiner-olvasót hoz elénk a jószerencse, aki számára sovány vigasz, hogy egyszer biztos jó lesz. „Az eddig olvasott cikkek mind azt mondták, hogy nem volt jó ötlet. Most egy olyan cikket készülök elolvasni, ami pont arról szól, hogy mennyire egyoldalú és mennyire elitista, lenéző szempontból vizsgálják a cikkek a Brexitet. Amit nagyon mondanak: rövid és középtávon baromira kellemetlen lesz, viszont hosszútávon valahogyan kifizetődik, csak hát a hosszútáv...”