Méltatta az IMF a magyar kormány teljesítményét

2016. április 29. 15:01

A gazdaság lendületes növekedését, a javuló foglalkoztatottsági helyzetet és a költségvetés konszolidációját hangsúlyozta nyilatkozatában, amelyet éves ellenőrzése után adott ki pénteken. A gazdaságpolitikai eredmények méltatása mellett azonban figyelmeztette a kormányt, hogy csökkentse az állam szerepvállalását.

2016. április 29. 15:01

Az eddig elért gazdaságpolitikai eredmények méltatása mellett az állam gazdasági szerepvállalásának mérséklését sürgeti a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szokásos éves ellenőrzésének eredményéről pénteken kiadott jelentése.

Az IMF Alapokmányának IV. cikkelye alapján tett látogatás zárónyilatkozata megállapítja, hogy a magyar gazdaság a növekedésösztönző gazdaságpolitikának, a kedvező külső feltételeknek és az uniós források hatékony felhasználásának köszönhetően lendületes ütemben növekedett az elmúlt években.

Az élénk belső keresletnek köszönhetően a termelés 2015-ben 2,9 százalékkal nőtt. A szintén erőteljes külső kereslet pedig nagyban hozzájárult a folyó fizetési mérlegtöbblet fenntartásához. A munkanélküliség a magánszektorban növekvő foglalkoztatásnak és a közmunkaprogramok kiterjesztésének köszönhetően az aktív népesség részarányának növekedése ellenére is csökkent – áll a jelentésben. 

Csökkent a gazdaság sérülékenysége

A magánszektorban a hitelezés továbbra sem elégséges. A nem teljesítő hitelek részaránya alacsonyabb lett, de még így is magas. Üdvözlendőek a nem teljesítő hitelek problémájának a megoldására tett lépések, beleértve egy vagyonkezelő létesítését és a magáncsőd intézményének a bevezetését – állapítja meg a dokumentum.

A gazdaság sérülékenysége csökkent, jórészt a tartósan magas folyó fizetési mérlegtöbbletnek, a devizahitelek forintosításának és az MNB finanszírozási programjának köszönhetően. A meghozott intézkedések azonban a sérülékenység mérséklése mellett részben át is hárították a kockázatokat az állami szektorra és a jegybankra. A GDP-arányos adósság emellett továbbra is viszonylag nagy, ami a vele járó magas finanszírozási költségekkel és a külföldi befektetőknek való kitettséggel, valamint külfölddel szembeni negatív befektetési pozícióval (IIP) együtt továbbra is kockázatokat támaszt. Mindemellett az állam gazdasági szerepe is erősödött, banki és energiaipari részesedés vásárlásokat is beleértve. 

A 2015-ös költségvetési deficit kisebb lett a tervezettnél, részben a felpörgő gazdasági aktivitásnak, az adóbeszedés javuló hatékonyságának, illetve egyszeri bevételi tételeknek köszönhetően, amelyek együttes hatását a megemelkedett kiadások csak részben ellentételezték. A GDP-arányos államadósság 75,3 százalékra csökkent a 2014-es 76,2 százalékról. Az IMF szerint az idén valószínűleg sikerül teljesíteni a 2 százalékos deficitcélt, a GDP-arányos államadósság pedig 74,25 százalékra csökken. 

Csökkenteni kellene az államadósságot és az állam gazdasági szerepvállalását

A csekély inflációs nyomás, az alacsony kockázati prémium és a negatív kibocsátási rés (output gap) 2015-ben a monetáris enyhítési ciklus felújítására késztette a jegybankot. A kamatcsökkentéseket a jegybank számos egyéb nem konvencionális monetáris eszköz alkalmazásával támogatta meg a transzmissziós hatás fokozása, a sérülékenységek enyhítése, valamint a kis- és középvállalatok hitelezésének az ösztönzése érdekében, szem előtt tartva az államadósság refinanszírozási költségeinek alacsonyan tartását. 

Idén 2,3 százalékos GDP-növekedésre számít a valutaalap. A szabadon elkölthető jövedelem növekedésének és a javuló foglalkoztatási helyzetnek köszönhetően a lakossági fogyasztás robusztus marad. A kedvező külkereskedelmi cserearány pedig tovább növeli a folyó fizetési mérleg többletét. Az alacsony importáraknak és a csökkenő, de továbbra is negatív kibocsátási résnek köszönhetően csekély inflációra lehet számítani. Középtávon a növekedési kilátások meglehetősen visszafogottak a privát beruházásokat - a külföldieket is beleértve – továbbra is fékező, nem túl kedvező üzleti hangulat miatt. A munkaerőpiacon pedig az alacsony részvételi arány kedvezőtlen hatásaival kell számolni elsősorban a nők és az alacsonyan képzett munkavállalók foglalkoztatása terén.

Az IMF ügyvezető igazgatósága elismeri Magyarország javuló gazdasági teljesítményét, beleértve az erőteljes GDP-növekedést, a munkanélküliség csökkenését és a külső sérülékenység mérséklődését. Felhívja a figyelmet azonban arra, hogy a továbbra is viszonylag magasnak tekinthető államadósság-arány és törlesztési terhek külső sokkok veszélynek teszik ki a gazdaságot, ami középtávon korlátozza a növekedési kilátásokat. Az alkalmazott gazdaságpolitika mindemellett növelte az állam gazdasági szerepvállalását és ezáltal az állami szektor felé tolta el a kockázatviselés súlypontját. Az IMF igazgatósága ezért a külső sérülékenységek mérséklését szem előtt tartó és a magánszféra szerepét előtérbe helyező növekedésösztönző gazdaságpolitika alkalmazását sürgeti.

Elégedett a Valutaalap a kormány költségvetési fegyelmével és a növekedésösztönzéssel

Üdvözli az IMF továbbá a magyar kormány költségvetési fegyelem melletti elkötelezettségét és törekvését arra, hogy növekedésösztönző költségvetési konszolidációval csökkenő pályára helyezze az államadósságot.

Megfelelően lazának ítéli az IMF igazgatósága a jegybank monetáris politikáját. Egyetért azzal, hogy az inflációs célt fenyegető kockázatok esetén további lazításokra lehet szükség – hacsak a külső finanszírozási kondíciók nem romlanak számottevő mértékben. Az ajánlás aláhúzza az elegendően magas devizatartalék fenntartásának a szükségességét a pénzügyi stabilitás biztosítása érdekében.

Az IMF igazgatósága üdvözli a pénzügyi szektorral folytatott egyeztetéseket többek között a bankok adóterheinek az enyhítéséről. Hangsúlyozza, hogy a bankok mérlegének megtisztítását a hitelkereslet növekedését gátló tényezők elhárításával kellene kiegészíteni. Az IMF igazgatósága arra szeretné ösztönözni a magyar államot, hogy váltsa be ígéretét a pénzügyi szektorban vállalt szerepének csökkentésére. Üdvözli egyúttal az állami vagyonkezelő működésének a megkezdését, hangsúlyozva az önkéntesség és a piaci árak alkalmazásának jelentőségét az eszközök kezelésbe vételében.

Összesen 135 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
áfonya
2016. május 01. 05:50
Ha a kormány az imf tanácsát követi akkor a gyurcsány csődjébe jut az országunk..Imf eu hazug jóslataik nem váltak be ,legnagyobb bajuk volt nem vettünk fel tőlük uzsora kamatra kölcsönöket ......Amikor gyurcsányék csőddel buktak az országunk nagyon kellett volna segítség erre az imf megtagadta ,,majd az országunk kimászott valamennyire az mszp-szdsz hátra hagyott csődjéből az imf adta volna a kölcsönt uzsora kamatra ,,na ennyit a hiteltelen hazug nyugatiakról.Imf-eu nem hagyja élni a hozzájuk csatlakozó volt kgst országokat ,,,eu tömörülés egy vízfej , gyarmatként használja országunkat ,céljuk minél jobban az adósságcsapda ,adósságon keresztül szipolyozza az országokat.Nem különbek az orosz kommunistáknál .De mindez demokrácia nevében .
pemete jakab
2016. április 29. 20:47
"Méltatta az IMF a magyar kormány teljesítményét" Most akkor már a fideszesek is beláthatják végre, hogy baj van a kormányzással.
liberálzöld.
2016. április 29. 20:16
Már hogyne méltatta volna? Orbán mindet megcsinált amit az IMF elvárt tőle. Tönkre vágta a szociális ellátó rendszert, kivonta a lehető legtöbb pénz az oktatásból, kiszolgáló betanított munkás képzést tette meg az oktatás céljaként, az egészségügy romokban (pénz kivonva), nyugdíjrendszer hosszú távra tönkre téve. Minden megvan, amit elvárt az IMF. És még pénz sem kellet adnia mindezért. Hát miért is ne méltatná Orbán teljesítményét?
Morgen
2016. április 29. 18:05
Köszönjük, meglennénk a méltatások nélkül is, ha békén hagynának bennünket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!