A közös célokat hangsúlyozza a román miniszterelnök magyarokhoz intézett üzenetében

2016. március 15. 13:32

A románok és magyarok közös céljait hangsúlyozva köszöntötte a magyar nemzeti ünnepen Magyarország, Románia és a világ magyarságát Dacian Ciolos román miniszterelnök, aki üzenetében leszögezte: a magyar közösség a szellemi gazdagság fontos forrása Romániában, és mindig azon lesz a román kormány, hogy harmóniában éljenek magyarok és románok. Ciolos emlékeztetett a két nép történelmének hasonlóságaira is.

2016. március 15. 13:32

A románok és magyarok közös céljait hangsúlyozva köszöntötte a magyar nemzeti ünnepen Magyarország, Románia és a világ magyarságát Dacian Ciolos román miniszterelnök. 

A március 15-i rendezvények helyszíneire eljuttatott köszöntésben Dacian Ciolos arra emlékeztetett, hogy a „Magyarországon, Romániában vagy a világon bárhol élő magyar barátaink számára ez a nap a szabadságért, az igazságért és a békéért folytatott harc szimbóluma”. Megemlítette, hogy 1848 meghatározó jelentőséggel bír mind a magyar, mind a román nemzet kialakulásában. 

„Azok az értékek, amelyekért a magyarok elindították a pesti forradalmat – amelyek között szerepel a sajtószabadság, a parlamentáris demokrácia, a felelős kormány és az állampolgárok közötti társadalmi és felekezeti egyenlőség – az erdélyi románok Balázsfalvi Kiáltványába (1848 májusában) foglalt követeléseinek a szellemét is idézik, mi több, ezek olyan értékek, amelyek jelenleg is vezérlik nemzeteinket” – áll Dacian Ciolos miniszterelnök üzenetében. 

„A tisztelet és a szolidaritás üzenetét küldöm 1848. március 15-e 168. évfordulóján a magyar népnek, a Romániában és bárhol élő magyaroknak. Mindig azon leszünk, hogy a romániai magyarok itt békében, harmóniában és együttműködésben éljenek. Meg fogunk róla győződni, hogy megvan a megfelelő keret valamennyi etnikai kisebbség hagyományainak, kultúrájának és nyelvének a megőrzésére, mert a nemzeti kisebbségek általában és a magyar közösség sajátosan a szellemi gazdagság fontos forrását jelentik Romániában” – fogalmazott a miniszterelnök. 

Megemlítette, hogy Románia és Magyarország a történelem során hasonló fejezeteket élt meg. Mindkét ország megtapasztalta a totalitárius berendezkedést, azután pedig közösen tették meg a NATO-hoz és az Európai Unióhoz való csatlakozás lépéseit. Hozzátette, ez az út tovább vezet a demokratikus értékek és az állampolgárok jóléte felé.

„A Románia és Magyarország közötti párbeszéd, valamint az országunkban élő románok és magyarok közötti párbeszéd fontos forrása a közös törekvések megerősítésének, az európai építkezés terén és szellemében született közös célok elérésének” – áll Dacian Ciolos román miniszterelnök március 15-i üzenetében.

 

 

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
illesl
2016. március 15. 23:21
Nem kizárt, hogy megindultak a népvándorlók az ősi román földeken. 1918 óta lett volna módjuk gyakorolni az autonómiát. Eddig egyedül Sztálin volt képes autonómiát kikényszeríteni a románoktól (Maros-Magyar Autonóm Tartomány). De ha a szavakat tettek is követik, az jó lesz...
Gombóc XVI. Artúr
2016. március 15. 22:30
A román miniszterelnök a közös célokról beszél, miközben "A román rendőrség az Erdély-zászlók bevonására kötelezte mindazokat Kolozsváron, akik ilyen zászlóval vonultak a március 15-i rendezvényen, emellett civil ruhások igazoltatták az ilyen zászlóval érkezőket". No comment...
Akitlosz
2016. március 15. 21:18
A 11. Székely huszárezredben egy osztály azaz két század románokból állt. Ők szembefordultak a forradalommal és a magyarok illetve a szabadság ellen harcoltak. Mennyivel is lett jobb az erdélyi románoknak a habsburg katonai diktatúra alatt?
pollip
2016. március 15. 18:16
"A román rendőrség az Erdély-zászlók bevonására kötelezte mindazokat Kolozsváron, akik ilyen zászlóval vonultak a március 15-i rendezvényen, emellett civil ruhások igazoltatták az ilyen zászlóval érkezőket. "
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!