Orbán Viktor béketerve a nemzetközi figyelem középpontjában
Íme a nemzetközi visszhang Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin tárgyalásáról.
Patyi András, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke azt mondta: ugyan a törvény szerint 30 napja van a testületnek arra, hogy döntsön a benyújtott kezdeményezésekről, de nem szeretnének várni az előírt határidő lejártáig.
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) igyekszik mielőbb döntést hozni a kormánynak a kötelező betelepítési kvótáról benyújtott kérdéséről, ahogy a vasárnapi boltbezárásról szóló kezdeményezésről is – erről a testület elnöke beszélt a bizottság pénteki ülése után újságírói kérdésekre válaszolva Budapesten. Patyi András elmondta, az NVB-nek a törvény szerint 30 napja van a benyújtott kezdeményezések vizsgálatára, tehát a hitelesítésére vagy annak megtagadására, de nem szeretnének várni az előírt határidő lejártáig. A kvótareferendumra utalva úgy fogalmazott: elkapkodni se akarják a döntést, hiszen egy „rendkívüli belpolitikai és Európa-politikai súlyú” kérdésről van szó, ami a magyar szuverenitást érinti.
Arra a kérdésre, mérlegelik-e, hogy – adott esetben – egyszerre lehessen kiírni több népszavazást, arra hívta fel a figyelmet, hogy a referendum elrendelésről az Országgyűlés dönt, a kitűzésről pedig a köztársasági elnök. Patyi Andrást a miniszterelnök szerdai kérésével kapcsolatban is kérdezték. Orbán Viktor a Nemzeti Választási Irodánál kedden történtek után az NVB-től is azt kérte, elemezzék a népszavazások kezdeményezésénél kialakult helyzetet, és tegyenek javaslatot a szabályok megváltoztatására. Az NVB elnöke erre utalva azt mondta, arra készülnek, hogy a bizottság valamennyi tagjának véleményét, álláspontját összegyűjtik, és igyekeznek egy közös bizottsági álláspontot kidolgozni, amelyet majd megküldenek a kormánynak, illetve az igazságügyi miniszter számára. Jelezte ugyanakkor, bár megtisztelőnek tartják a felkérést, és örülnek is annak, hogy lehetőségük van részt venni a munkában, alapvetően nem az ő álláspontjuktól függ a törvények megváltoztatása.
Patyi András arra hívta fel a figyelmet, hogy az NVB munkájában az Országgyűlés által választott hét tag mellett részt vesz az öt parlamenti frakció által megbízott tag is. Szerinte így van lehetőség arra, hogy a bizottságon belül „jogi szakmai vélemény formájában” a pártálláspontok is megjelenjenek. Azt mondta, szerinte az NVB intenzív munkával egy hónapon belül meg tudja vitatni a javaslatokat. Hozzátette: ha nem sikerül egységes álláspontot kialakítaniuk, akkor az ötleteket gyűjtik össze, és azokat bocsátják a kormány rendelkezésére.