Nem jó jogvédőnek lenni Magyarországon az ENSZ jelentéstevője szerint

2016. február 16. 17:45

Az ENSZ különleges jelentéstevője, Michel Forst a kormány meghívására február 8-tól február 16-ig Magyarországon vizsgálta az emberi jogok védőinek helyzetét. Szerinte a kormányzati tisztségviselőknek tartózkodniuk kell az aktivisták, civil szervezetek megbélyegzésétől, megfélemlítésétől.

2016. február 16. 17:45

Michel Forst, az ENSZ különleges jelentéstevője szerint lehetővé kell tenni, hogy az emberi jogi aktivisták megfelelő jogi és intézményi keretek között végezhessék munkájukat Magyarországon. A jelentéstevő keddi budapesti sajtótájékoztatóján összegezte tapasztalatait, miután a kormány meghívására február 8-tól február 16-ig Magyarországon vizsgálta az emberi jogok védőinek helyzetét. Michel Forst kiemelte: a kormányzati tisztségviselőknek tartózkodniuk kell az aktivisták, civil szervezetek megbélyegzésétől, megfélemlítésétől, inkább olyan környezetet kell biztosítaniuk számukra, amely nem hátráltatja, hanem segíti a munkájukat.

Az ENSZ-tisztviselő szerint „az emberi jogi aktivistáknak ma egy meglehetősen polarizált és átpolitizált környezetben kell végezniük tevékenységüket Magyarországon”. Kitért arra: vannak olyan kísérletek, hogy megkérdőjelezzék az aktivisták tevékenységének legitimitását, és hírnevük rontásával, valamint túlzott adminisztratív terhek és pénzügyi nyomás alkalmazásával „aláássák” a munkájukat.

Nőtt a központi kontroll

Véleménye szerint az elmúlt öt évben elfogadott több mint ezer új jogszabály meggyengítette „a jól működő demokráciát”. Az alkotmány módosításai következtében meggyengült az Alkotmánybíróság - mondta, és a következmények közé sorolta, hogy az állam a korábbinál nagyobb mértékben gyakorol ellenőrzést a bíróságok, a média, a vallási szervezetek és a közélet más területei felett, ami befolyásolja az emberi jogok gyakorlásának lehetőségét.

A jelentéstevő szerint az emberi jogi aktivisták gyakran súlyos nehézségekkel szembesülnek, egyes esetekben a kormányt bíráló vagy emberi jogi aggályokat felvető jogvédőket megfélemlítik, „politikai aktivistának vagy külföldi ügynöknek” állítják be őket. Az emberi jogi szakértő arról is beszélt, hogy a civil társadalom és a döntéshozók közötti párbeszéd keretei fokozatosan szűkülnek. Felszólította a hatóságokat, hogy támogassák a független civil szervezetek munkáját, „szem előtt tartva azok meghatározó szerepét a magyar társadalom fejlődésében”.

Forst tapasztalatai alapján jelentést dolgoz ki

Michel Forst kifogásai között megemlítette azt is, hogy az újságírók kevésbé férnek hozzá közérdekű információkhoz, a civil szervezetek bejegyzése hosszadalmas folyamat. Kérdésre elmondta: vizsgálta a migránsok helyzetét is, hiszen jelenleg ők a legsérülékenyebb kisebbségi csoport Magyarországon. Gyakran hallotta, hogy nemcsak a migránsok, hanem az őket segítő aktivisták is támadásoknak voltak kitéve – közölte. Ugyancsak kérdésre arra is kitért, hogy más országok is hoznak intézkedéseket a terrorveszélyhelyzetre hivatkozva. Még korai lenne véleményt alkotni az ezzel kapcsolatos magyar jogszabályról, hiszen ez csak tervezet, még nem fogadták el – tette hozzá.

Michel Forst közölte: látogatásának célja az volt, hogy az együttműködés és párbeszéd szellemében felmérje a helyzetet, amelyben az emberi jogi aktivisták és civilek tevékenykednek Magyarországon. Tapasztalatai alapján jelentést dolgoz ki, amelyet 2017 márciusában nyújt be az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának. Látogatása alkalmával mások mellett több minisztérium magas rangú tisztségviselőivel, a bírói testület tagjaival, parlamenti képviselőkkel, az ombudsmannal, emberi jogi aktivistákkal, a civil társadalom képviselőivel és diplomatákkal találkozott, Budapest mellett Miskolcon és Szegeden is járt.

Elmondta: a magyar kormány reakciója az eddigi megállapításaira alapvetően kedvező volt, több javaslattal kapcsolatban már beszéltek a lehetséges lépésekről. Az Emberi Jogi Tanács különleges eljárások keretében foglalkozik különböző kérdésekkel a világban. Az eljárások szakértői önkéntesek, nem tartoznak az ENSZ állományába, nem kapnak fizetést a munkájukért, és nem függnek egyetlen kormánytól vagy szervezettől sem.

Összesen 79 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karvaly
2016. február 17. 09:17
Magyarországon a "civil szervezet", "jogvédő" kifejezést rég lejáratták a politikai aktivisták, a deviánsok és bűnözők hergelői. Pedig civil szervezetekre és jogvédőkre szükség lenne, csak nem ezekre a felülről szervezettekre. Jó példa erre már az Amnesty _International_ neve is.
Selamat
2016. február 17. 09:07
A hazánkban legelésző jogvédők se nem védik a jogot, se azon embereket akiket a jogoknak meg kellene védeni, csak kiszolgálják az őket megfizető politikai rendelőiket. Az van, hogy mára a jogokkal szemben, a megvédendők ellen éppen maguk a jogvédők okozzák a legtöbb és legnagyobb kárt. Ritka szar, erkölcsöt, igazat, igazságot még írásban sem felismerő narcisztikus handabandázók miatt ma már senki sem bízhat egyetlen "hivatásos" jogvédőben sem.
Dénia
2016. február 17. 08:25
"Kérdésre elmondta: vizsgálta a migránsok helyzetét is, hiszen jelenleg ők a legsérülékenyebb kisebbségi csoport Magyarországon. Gyakran hallotta, hogy nemcsak a migránsok, hanem az őket segítő aktivisták is támadásoknak voltak kitéve – közölte. " Mi lenne, ha lennének is migránsok Magyarországon, ha nem zárják le a zöldhatárt? Nem felejtem el azt a riportot, amit egy mezei vándorlóval készítettek Szlovéniában, az osztrák határ előtt pont akkor, mikor a magyar határzár elkészült. Azt mondta, hogy halottakat is láttak az út szélén. És olyan látványos volt a kussolás és érdektelenség, a kutya nem kérdezte meg tőle, hogy miről beszél. Teljesen nyilvánvalóan azért, mert terv szerint ezt Magyarországon kellett volna a sajtónak nyilatkoznia az osztrák határ átlépése előtt....
Dénia
2016. február 17. 08:20
Az emberi jogvédők helyzetét vizsgálta az ensz az emberi jogok helyzete helyett? Hát ez hihetetlen :) És miért nem jó jogvédőnek lenni Magyarországon? Mert van, aki merészel ellentmondani a marhaságaiknak, vagy amiért számonkérik rajtuk, hogy a magyar kissebbségek jogaiért miért nem szólalnak fel?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!