Gyurcsány Ferenc el tudja fogadni, hogy kell fizikai határvédelem, és nem gondolja, hogy mindenkit be kell engedni, ugyanakkor szerinte Orbán Viktor embertelen, európaiatlan és keresztényietlen módon viselkedett a menekültkrízis közben. Gyurcsány az Inforádióban beszélve hozzátette: nem érti az MSZP-t.
„Én el tudom fogadni akár azt is, hogy kell fizikai határvédelem, azt nem tudom elfogadni kérem szépen, hogy felismerek egy problémát és hónapokon keresztül nem csinálok semmit, csak hergelem a magyar embereket” – mondta Gyurcsány Ferenc az InfoRádió Aréna című műsorában. A volt kormányfő, a Demokratikus Koalíció elnöke hozzátette: „egyikünk sem gondolja azt, hogy el lehet engedni a gyeplőt és mindenkit be lehet engedni. Ezt senki nem gondolja.”
Gyurcsány szerint a határt egy jelentős szakaszon le kell zárni, ki kell építeni három-négy, nagyobb tömeget átereszteni képes határátkelőt befogadóállomásokkal együtt, azt pedig már a határon eldönteni, ki a menekült és ki a gazdasági bevándorló. Akik nem akarnak a határon együttműködni a hatóságokkal, azokat a pártvezér viszaküldené.
Gyurcsány szerint jelenleg két feladata van az európai vezetőknek:
1. közösen megvédeni az unió külső határait,
2. humánus elbánást biztosítani azoknak a migránsoknak, akik már megérkeztek.
Gyurcsány Ferenc úgy vélte, hogy ha Orbán Viktor miniszterelnök azok között volt, akik viszonylag hamar felismerték a migrációs krízist, akkor nem plakátkampányt kellett volna indítania, hanem rendkívüli uniós csúcsot összehívnia: „Én azt gondolom, hogy ebben az ügyben a kormány a Jobbikkal való párviadalban nagyon tudatosan szavazatszerző szándékkal embertelen és európaiatlan módon viselkedett, de hozzátehetem azt is, hogy keresztényietlen módon.”
Ennek ellenére mára Gyurcsány Ferenc a fizikai határvédelmet sem utasítja el. A volt kormányfő úgy látta, hogy össze lehet egyeztetni a biztonságot és az emberséget, Európát pedig nem kell félteni a migrációs hullámtól, nem fenyeget bennünket, hogy kalifátus lesz Európában. Gyurcsány Ferenc szerint a migrációs krízis átrendezheti Magyarországon is a politikai viszonyokat, erre pedig példaként az MSZP „pozitív semlegesség” elvét követő álláspontját hozta, amelyet maga sem ért és úgy látta, hogy az MSZP is ráfizethet.