NGM: Az alacsony infláció erősíti a kiszámíthatóságot

2015. augusztus 11. 09:58

A tárca szerint az árak alakulásban főként a harmadik rezsicsökkentés és az alacsony olajárak szerepe meghatározó, az árindexet visszafogja az európai deflációs környezet és az Oroszország elleni embargó hatása is.

2015. augusztus 11. 09:58

A kiszámíthatóságot erősíti a mérsékelt infláció, a családok és a vállalkozások is könnyebben tudnak tervezni a hosszú ideje stabil áraknak köszönhetően - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adataira reagálva kedden az MTI-vel. A tárca szerint 2015 egészében nulla százalék körül alakulhat az infláció. Kiemelik: az árak alakulásban főként a harmadik rezsicsökkentés és az alacsony olajárak szerepe meghatározó, az árindexet visszafogja az európai deflációs környezet és az Oroszország elleni embargó hatása is.

Az árszínvonal mérséklődésével növekszik a bérek és a nyugdíjak reálértéke, tehát a háztartások által elkölthető jövedelem, amely a fogyasztás élénküléséhez és gazdasági fellendüléshez vezet – írták. A gyakorlatban ez például azt jelenti, hogy az alacsonyabb olajárnak köszönhetően a fogyasztók rendelkezésre álló jövedelmük kisebb hányadát fordítják üzemanyag-beszerzésre, ami egyéb fogyasztási cikkek vásárlását és a megtakarítások gyarapodását eredményezi.

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2015. augusztus 11. 13:35
"A gyakorlatban ez például azt jelenti, hogy az alacsonyabb olajárnak köszönhetően a fogyasztók rendelkezésre álló jövedelmük kisebb hányadát fordítják üzemanyag-beszerzésre," Csak éppen az olajárnak alig van valami minimális köze az üzemanyagok árához. Az üzemanyagok árát elsősorban és mindenekfelett a kormány adópolitikája határozza meg, mivel az üzemanyagok árának a nagyobb része kb. 60%-a adó. És a maradék kis részben is kis rész az olajár, mert abban minden valós költség benne van. A finomítás, a szállítás, a termelő, a kereskedő haszna is. Szóval komolytalan az üzemanyagok árát az olaj árával magyarázni.
Akitlosz
2015. augusztus 11. 13:32
"Az árszínvonal mérséklődésével növekszik a bérek és a nyugdíjak reálértéke," Csak éppen ugyan nem mérséklődik az árszínvonal, itt hibádzik ez az okfejtés.
Akitlosz
2015. augusztus 11. 13:22
Az "árindexet" a kormány és a Nemzeti Bank politikája határozza meg. Minden másnak sokkal kevesebb köze van hozzá. Az állam dönti el, hogy mennyi pénz legyen forgalomban. Semmi nehézség nincsen akár évszázadokig - ha közben nincsen háború - stabil, értékálló pénzt létrehozni és fenntartani. Ehhez csupán tisztességes, nem kapzsi, nem felelőtlen politikus kellenek azaz kellenének. De a mai kor politikusai sajnos mindig szeretnek több pénzt elkölteni az adóbevételeiknél. Ami hiányt az államadósság folyamatos növelésével és/vagy pénzrontással magyarul nem tudók kedvéért inflációval fedeznek. Ezért nem ér semmit a gazdasági növekedés az államadóssággal szemben, mert a gazdasági növekedésből csak azt szűrik le a politikusok, hogy akkor még több hitelt vehetnek fel. Na persze, ha recesszió van, akkor meg pláne zúdítják a fedezetlen , semmiből teremtett pénzt a gazdaságra "élénkítés" címszó alatt. Így lényegében abszolút mindegy a gazdasági helyzet, a politikusok rossz és jó idők esetén is szórják a hitel és/vagy a semmiből teremtett pénzt.
Tintamin
2015. augusztus 11. 11:12
Az a baj, Misike, hogy ti vagytok a kiszamithatalan faktor a gazdasagban: egyreszt hohetetlen mertekben loptok mindenhol, ahova beteszitek a labatokat, masreszt kepesek vagytok teljes szektorokat lebontani egy-egy haverert. Takarodni kene mar a picsaba...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!