Osztrák fegyverletétel: a kormány fizet a szíriai menekülteknek, ha hajlandók hazatérni
2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menekültstátust az osztrák hatóságoktól.
Rendkívüli kormányfői csúcstalálkozót tartanak a visegrádi országok a migráció miatt pénteken, melyen a cseh kormányfő elmondása szerint a miniszterelnök várhatóan egy közös nyilatkozatot is elfogadnak majd az ügyben.
A négy visegrádi ország miniszterelnökei péntek délután Prágában találkoznak, hogy megvitassák a migrációs válság legújabb fejleményeit és egyeztessék álláspontjaikat – közölte Bohuslav Sobotka cseh kormányfő hétfő este prágai sajtótájékoztatóján. „Meg tudom erősíteni, hogy a V4-ek rendkívüli kormányfői csúcstalálkozójára e héten péntek délután Prágában kerül sor” – mondta Sobotka újságíróknak. A visegrádi országcsoport (V4-ek) soros elnöki tisztségét jelenleg Csehország tölti be.
A találkozó legfőbb célja, hogy a négy visegrádi ország egyeztesse hozzáállását az Európába beözönlő menekültekkel kapcsolatban. „Nagyon fontos találkozóról van szó arra való tekintettel, hogy szükséges egyeztetnünk a visegrádi országok álláspontját a migrációs válság közepette” – szögezte le Sobotka. A találkozón a miniszterelnökök közös nyilatkozatot terveznek elfogadni, amelyet most szövegeznek – jegyezte meg.
Sobotka szerint a visegrádi kormányfők a találkozón valószínűleg kijelentik, hogy támogatják a schengeni övezet külső határai védelmének megerősítését, a menekültek visszaadásának biztosítását, illetve a menekülteket befogadó állomások mihamarabbi létrehozását és megnyitását Görögországban és Olaszországban. A cseh kormányfő úgy vélekedett, hogy a menekültek kötelező befogadási kvótáit illetően a visegrádiak elutasító álláspontja egységes. „Ami a kvóták elutasítását illeti, úgy vélem, hogy a visegrádi csoporton belül nagyon jól értjük egymást” – mondta Sobotka újságíróknak.
Korábban Robert Fico szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy Pozsony üdvözölné, ha a kvóták ügyében közös álláspontot foglalnának el a visegrádi négyek. Fico úgy véli, hogy a kötelező kvóták nem oldják meg a migrációs problémát, és csak a szervezett bűnözés érdekeit szolgálnák. A kötelező befogadási kvótákat az Európai Bizottság javasolta, de az EU csúcstalálkozója nem fogadta el a javaslatot.